Учени от Политехническия институт в Париж, Франция и Лудвиг Максимилиан в Мюнхен, Германия и Еразъм в Нидерландия, стигат до заключението, че когнитивните способности на човека достигат максимум на 35 г., а при наближаването на 45 г. намаляват.
Как да запазим мозъка в добра кондиция до дълбока старост
До тези заключения учените стигат по резултатите от анализа на действията на играчите на шахмат на професионално ниво в периода от 1890 г. до 2014 г. За времето на 125-годишните наблюдения били анализирани 24000 игри и изучавани действия на 4300 играчи. Сред тях са и 20 световни шампиони по шахмат.
Оказва се, че нарастването на производителността на шахматистите става с бързи темпове приблизително до 20-годишна възраст. След това постепенно се забавя и пикът се достига на 35 г.
Шахматистите запазват навиците си за игра през следващите 10 г., но при достигането на 45-годишна възраст игралното им майсторството постепенно започнало да се понижава.
Учените отбелязват, че през последните десетилетия ефективността на шахматистите, и преди всичко на младите играчи, значително се увеличила, което се обяснява и с достъпа до компютърни игри на шахмат с различни нива на сложност.
Отнасят ли се заключенията и за обикновените хора
Изследователите смятат, че получените от тях данни могат да се екстраполират и върху обикновените хора, без значение дали играят на шахмат или не.
Това подобряване на постиженията сред младите играчи показва, че ако човек тренира мозъка, тоест ангажира го с нещо и не спира да го прави и след 45 г., то ще се запази в много добра кондиция.
Ако започне понижаване на умствените способности, то ще е незначително и в продължение на дълги години почти нищо няма да се усеща.
Възможно е в бъдеще да бъде доказано, че с помощта на умствено натоварване кондицията на мозъка може да се запази и до дълбока старост.
С навлизането в пенсионна възраст повечето хора спират да натоварват ума си толкова интензивно и това може да е причина за по-бързата деградация на умствените способности.