Човек страда от плоскостъпие или е дюстабанлия, ако сводът от вътрешната страна на стъпалото му е плосък.
Това позволява цялата долна повърхност на стъпалото да се опре на пода или на земята, когато човек се изправи.
Обикновено състоянието е безболезнено и може да възникне, когато сводовете на ходилата не се развият в детската възраст.
В други случаи, то може да се развие след нараняване или поради износване в резултат на напредването на възрастта.
Плоските стъпала понякога обуславят проблеми в глезените и коленете, тъй като състоянието, което те създават изменя цялостната позиция на краката особено при престой в изправено положение и ходене.
Какви са симптомите?
Повечето дюстабанлии не проявяват някакви характерни клинични изяви. Но е възможно някои от засегнатите да изпитват болки в краката, особено в областта на петата или свода.
Същевременно може да възникне подуване от вътрешната страна на глезена и да се появят мазоли от вътрешната страна на петата.
Ако вие или детето ви почувствате болки в краката и ходилата си, потърсете лекарска помощ.
Какви са причините?
Плоското стъпало е нормално при кърмачетата и малките деца, тъй като при тях сводът на ходилото все още не се е развил.
При повечето хора арките на стъпалата се развиват в детството, но понякога е възможно това да не се случи.
Това се счита за нормална вариация на ходилото и съществува вероятност хората с такъв вид стъпало да имат проблеми в бъдеще.
Също така е възможно сводовете на ходилата да атрофират с течение на времето.
С годините сухожилието от вътрешната страна на глезена, което поддържа сводовете на ходилото може да се износи и да стане причина за възникването на плоскостъпие.
Факторите, увеличаващи риска от появата на плоски ходила са:
• Затлъстяване;
• Травматично нараняване на крака или глезена;
• Ревматоиден артрит;
• Стареене;
Лечение на плоскостъпие
Лечение не е необходимо, ако засегнатият не изпитва болка или дискомфорт.
Ако плоските стъпала предизвикват болка, лекуващият лекар може да предложи:
• Ортопедични приспособления за укрепване на сводовете на стъпалата като например специално пригодени стелки, те се предлагат в търговската мрежа,без да е необходима рецепта.
Ако не можете да откриете подходящи ортопедични устройства, можете да поръчате да ви направят специални стелки или обувки, като предварително вземат контурите на краката ви.
Това е възможно най-добрият вариант, тъй като ще ви осигури максимално удобство.
Тези ортопедични приспособления няма да излекуват плоските стъпала, а са предназначени само да облекчат симптомите и създадения дискомфорт.
• Упражнения за разтягане – някои дюстабанлии имат скъсено ахилесово сухожилие и затова упражнения за разтягането му способстват за подобряване на състоянието на ходилата.
• Носене на подходящи обувки – обикновено по-високите обувки осигуряват известна стабилност на ходилата и за това те са по-добро решение при плоски стъпала, отколкото ниските обувки и сандалите.
Хирургия
Хирургия не се прилага само за коригиране на плоските стъпала, а само когато прекомерно разтягане или разкъсване на някое от сухожилията, поддържащи форма на арката на ходилото.
Ако изпитвате лека болка в ходилата и имате плоско стъпало можете да направите следното:
• Избягвайте дейности, които могат да влошат състоянието на сводовете, например може да плувате, да ходите и да карате колело, но не и да тичате или да скачате;
• Ако сте с наднормено тегло, помислете за спазването на хранителен режим за нормализиране на теглото, като така ще намалите натиска върху краката си.