Подагра - какво представлява
Подаграта е заболяване, характеризиращо се с нарушен метаболизъм на пикочната киселина, което резултира в излишък на пикочна киселина в тъканите и в кръвта.
Хората, страдащи от подагра или произвеждат прекалено много пикочна киселина или организмът им има проблеми с изхвърлянето на тази киселина от тялото.
Няколко са възможни последици от това натрупване киселина в организма, например остър и хроничен подагрозен артрит, камъни в бъбреците и акумулиране на пикочната киселини в кожата и други тъкани.
Подагра може да възникне самостоятелно – тя може да е първична или може да бъде свързана с други заболявания или лекарства – т.е. вторична.
Какви са симптомите
Първият симптом на подагрозен артрит обикновено внезапно ставите започват да горят при допир, зачервяват се и се подуват.
Най-често се подува ставата в основата на палеца на крака и това обикновено се съпровожда със силна чувствителност при опит за ходене, но могат да бъдат засегнати също така и коляното, глезена и малките стави на ръцете.
При някои хора болката може да е толкова силна, че и дори и допирът на чаршаф върху подутия палец причинява силна болка.
Дори и без лечение, първите пристъпи спират след една или две седмици. Въпреки че болката и подуването може напълно да изчезне, подагрозният артрит често отново се появява на същата става или на друга ставна връзка.
С течение на времето, пристъпите на подагрозен артрит е възможно да се появяват по-често и да продължават по-дълго време.
Докато първите пристъпи на подаграта обикновено засягат само една или две стави, то с времето е възможно болестта да се прояви и по няколко стави едновременно.
Бъбречните камъни се развиват по често при хората с подагра. Кристали на пикочната киселина могат да натрупват и извън ставите например в меката част на ухото, лакътя, ахилесовото сухожилие и по други тъкани.
Какви са причините
Гените, които сме наследили , както и полът и начинът на хранене играят ключова роля при развитие на подагра:
- Ако родителите ви страдат от тази болест, то вероятността и вие да я получите е около 20%;
- Приемът на алкохолни напитки, особено бира, увеличава риска от подагра;
- Редовната консумация на червени меса, гъби и мазна риба увеличават риска от заболяване;
- Нивата на пикочната киселина се увеличават през пубертета при мъжете и при менопауза при жените, така че мъжете са склонни да развият подагра малко след края на пубертета.
Лечение на подагра
- Приемайте лекарствата така както са ви предписани. Използвайте нещо да се подпирате при ходене, докато ставите ви са подути и по възможност стойте в легнало положение;
- Полезно е при пристъп на подагра да държите подутите стави над нивото на гърдите, колкото е възможно по-дълго време;
- Поставянето на лед върху засегнатите стави са полезни за облекчаване на болката и възпалението;
- Поддържането на хидратацията на добро ниво е от ключово значение за намаляването до минимум на честота на интензивността на пристъпите;
- Черешовият сок може да намали силата и тежестта на пристъпите.
Как да се предпазим
- Не консумирайте големи количества червени меса и морски дарове;
- Не пийте често алкохол и в големи количества. Дори ако вече сте получавали пристъпи е най-добре напълно да се откажете от него;
- Яжте повече нискомаслени млечни продукти;
- Яжте повече сложни въглехидрати като пълнозърнест хляб;
- Пийте много течности, тъй като помагат за разреждането на пикочната киселина в кръвта. Уверете се, че приемате достатъчно течности всеки ден;
- Набавяйте си достатъчно Витамин С, но не прекалявайте.