За да бъде здрави и да не се разболяваме лесно, е необходимо закаляване. А за поддържане на млада и красива кожа, трябва да се практикуват студени процедури. Една от най-добрите е криомасаж.

Как се провежда, какви са предимствата и какво прави на кожата

Какво е криомасаж

Съвременен апаратен криомасаж – това е процедура, по време на която се използва течен азот, вещество с температура -196 градуса по Целзий. За да не се изпарява се държи в специални балони-термоси.

Течният азот се нанася на специални памучни тампони на лицето, след което те се прокарват по кожата на лицето, като се преминава по масажните линии.

Криомасаж не трябва да се прави на клепачите, кожата на устните и около очите, тъй като кожата е твърде тънка и са възможни негативни реакции.

Различават се два вида криомасаж:

Повърхностен

По време на процедурата лекарят прокарва по кожата масажно устройство, без да спира. За една процедура масажът се прави с интервал от 5 минути. Общо масажът на лицето е с продължителност не повече от 10-15 минути.

Процедурата се понася комфортно, но е възможно усещане за мравучкане или леко парене. За постигане на постоянни резултати се препоръчва курс от 10-15 процедури с периодичност 2-3 пъти седмично.

Дълбок

Този масаж се практикува с лечебна цел и за борба с кожните несъвършенства. Ефективен е за отстраняване на папиломи, комедони, дерматити. Също се препоръчва за заглаждане на недълбоки бръчки. По време на дълбок масаж с памучен тампон с течен азот се задържа на засегнатия участък на кожата за 20-30 секунди.

Курсът криомасаж може да се препоръча само от лекар, специалист по естетична медицина. Процедурата не трябва да се прави без консултация от лекар.

Какво се случва по време на процедурата

Охлаждането на кожата със специална приставка с течен азот води до рязко свиване на кожата и мощна стимулация на всички важни нейни процеси – кръвообращение и движение на лимфа, метаболизъм.

Благодарение на това кожата получава голямо количество хранителни вещества и по-добре се насища с кислород.

Въздействието на студа спомага за отстраняване на патологични явления, помага за изравняване на тона и релефа на кожата, намалява дълбочината на бръчките и придава на лицето свеж и сияещ вид.

Отделно споменаване заслужава и лечебният ефект на процедурата. Криомасажът помага за нормализиране функцията на мастните жлези, намалява проявленията на мазния блясък, намалява възпалението при акне, стимулира процесите на регенерация.

Затова и може да се препоръча при комплексна терапия при лечение на акне, постакне, розацея, демодекоза и други кожни заболявания.

Още едно показание за провеждане на масажа е профилактика на образуване на белези след инвазивните процедури.

Процедурата по криомасаж завършва с нанасяне на кожата на маски или серуми с успокояващо действие и съдържание на витамини и други полезни вещества.

Предимства и недостатъци на криомасажа на лицето

Основно предимство на криомасажа се смята липсващ период на възстановяване. Още повече, че при някои хора е възможно да възникне зачервяване или потъмняване на кожата, което се запазва в рамките на 2 денонощия. Също е възможна поява на лющене и подпухване на кожата.

Криомасажът може да се съчетава и с други бюти процедури – например, ултразвуково или механично почистване на лицето или използване като подготвителна мярка преди провеждане на химически пилинги и процедури по грижа за лицето.

Най-доброто време за този масаж е пролет и есен, тъй като през зимата и без това кожата се сблъсква с излагането на ниски температури и студен вятър и затова е уязвима.

При процедури през лятото съществува риск от повишаване на чувствителността към слънчево въздействие, а това означава и хиперпигментация.

При планиране на криомасаж е важно да се доверим на специалист. При продължително въздействие на ниски температури на участъка на кожата е възможна поява на белези.

Освен това преди процедурата задължително се прави тест за алергични реакции към студа. Ако процедурата се прави в салон за красота това може да се пренебрегне.

Кога не трябва да се прави криомасаж

Основно противопоказание е студовата алергия, макар и процедурата да се счита за щадяща. Временно противопоказание  е нарушаване на целостта на кожата, гнойни процеси на лицето, проявления на купероза и херпес.