Това е опасно състояние, но е трудно да се разпознае. Лимфоцитите са един от един видовете бели кръвни телца. Както и всички левкоцити, лимфоцитите се образуват в костния мозък и са важен елемент на имунната система.

Лимфоцитите действат в хармония. Едни разпознават чуждите агенти – инфекциозни и не само, други образуват антитела към тях, а трети клетки, които помнят, формират библиотека от познати чужди агенти.

Има и такива лимфоцити, които са в състояние да откриват и унищожават туморни клетки.

Защо е опасно състояние, когато лимфоцитите са с по-ниски нива

Какво се смята за понижено ниво на лимфоцити

Нормално количество лимфоцити в кръвта на възрастните, това са от около 1000 до 4800 клетки на милилитър кръв. При децата от 3000 до 9500 на същото количество кръв.

Ако нивото на лимфоцитите се понижи до под 1000 клетки на милилитър, а при деца под 3000, се говори за лимфопения или лимфоцитопения.

Защо е опасна лимфопенията

Това състояние само по себе си не е болест, а просто недостиг на определен тип кръв.

При понижение на лимфоцитите в кръвните изследвания при човека това може да не е признак за влошаване на имунитета. В такъв случай лимфопенията се приема за вариант на нормата.

При лимфонеята свързана със заболяване човек се лишава от редица функции на имунната система.

Всичко това води до по-често боледуване. А всякакви инфекции, дори и безобидните остри вирусни бързо прерастват в усложнения и се превръщат в бронхити, пневмонии или опасни възпалителни процеси в други органи.

Как се разпознава лимфопения

Ако лекар открие у пациента сериозни инфекции, някои типове онкологични или автоимунни заболявания, то може да заподозре имунен дефицит с лимфопения.

Най-често обаче лимфопенията се оказва случайна находка при профилактична пълна кръвна картина.

При липса на оплаквания и симптоми на тежки заболявания и след някои прегледи и изследвания, това състояние може да не се приеме за опасно.

Защо се понижават лимфоцитите

За да разберем, първо, трябва да научим какъв път изминават лимфоцитите. Образуват се в костния мозък, оттам попадат в кръвта и в лимфата и започват да циркулират с тези течности из цялото тяло – в търсене на инфекции и болни клетки. Съответно, ако лимфоцитите са малко, това означава, че:

  • Костният мозък е с нарушена функция и не образува достатъчно количество кръвни клетки.
  • Инфекциозните агенти, циркулиращи в кръвта, водят до гибел на лимфоцитите. Защо става така, засега не е известно.
  • Лимфоцитите, натоварени с чужди белтъци, се задържат в лимфните възли и в далака.

Налице е цяла съвкупност от причини, които водят до всяко от изброените по-горе събития и така понижават нивото на лимфоцитите.

Ето и най-разпространените от тях:

1.Инфекциозни заболявания

Най-често нивото на лимфоцитите се понижава при следните заболявания:

  • Грип и вирусни хепатити;
  • Малария и туберкулоза;
  • СПИН и коремен тиф;
  • Сепсис.

2.Автоимунни разстройства

Лимфоцитите може да са понижат, заради следните заболявания:

  • Системен лупус;
  • Ревматоиден артрит;
  • Миастения, но това е много рядко.

Също намалението на количеството на лимфоцитите е възможно вследствие на прием на лекарства, които потискат имунната система и се използват за лечение на автоимунни разстройства.

3.Рак и провежданото лечение

Най-често понижението на лимфоцити се среща при онкологични заболявания на кръвта – левкемия, лимфом и сарком на Капоши. Други видове рак обаче също могат да се проявят с лимфопения.

Химио и лъчевата терапия, с помощта на които се лекуват злокачествените образувания, също понижават нивата на левкоцитите като цяло и на лимфоцитите в частност.

4.Заболявания, които засягат кръвта и костния мозък

Това са най-често апластичните анемии, левкемия и лимфоми.

5.Заболявания на стомашно-чревния тракт

Хранителните вещества се усвояват в червата. Ако стените на органа са увредени, организмът не получава важни елементи и не може да образува лимфоцити в необходимото количество. Към такива увреждащи червата заболявания се отнасят:

  • Целиакия или непоносимост към глутен;
  • Болест на Крон или язвен колит и други възпалителни заболявания;
  • Амилоидоза, или едно от видовете нарушения на белтъчния метаболизъм.

6.Прием на някои лекарства

Понижаването на нивата на лимфоцитите е възможно от прием на:

  • Интерферони;
  • Кортикостероиди;
  • Опиоиди;
  • Средства, използвани за лечение на остеопороза.

7.Наследственост

Понякога лимфопенията може да е свързана с генетични нарушения.

8.Други причини

Сериозни травми, хирургични операции, силен стрес, тежки физически натоварвания, злоупотреба с алкохол също могат да понижат нивата на лимфоцитите.

Какво да правим, ако са понижени лимфоцитите

Това зависи до колко лимфоцитите се отклоняват от нормата и дали общото състояние е добро. При лека левкопения и добро общо състояние, ако се чувстваме добре, може да се мине изобщо без лечение.

Такива състояния често минават от само себе си. Наблюдаващият ви лекар или личният могат да ви препоръчат здравословен начин на живот и от време на време контрол на нивото на лимфоцитите.

Ако понижението на нивата на лимфоцитите е свързано с инфекция, е необходимо да се излекува. Веднага щом болестта отстъпи, количеството на този вид бели кръвни телца ще се върне към нормата.