При норма цветът на венците е бледно-розов, но оттенъкът може да варира. Измененията на цвета на венците могат да са признак на болест, и това е, на което обръща внимание зъболекарят при преглед на пациента.
Защо венците потъмняват, появяват се буквално черни петна? Колко опасни са такива симптоми и какви заболявания трябва да се търсят? На всички вълнуващи въпроси отговорът е в настоящата статия.
Тъмни венци – тревожен симптом
Зъболекарят може да посочи многобройни причини за потъмняване на венците, и далеч не всички са свързани с някакви заболявания. Понякога причините се крият в начина на живот, прием на лекарствени препарати.
Но дори и пациентите сами да могат да определят причинно следствените връзки, консултацията със зъболекар няма да попречи, тъй като понякога тези изменения наистина могат да бъдат симптоми на опасни заболявания.
Меланин и естествена пигментация
Организмът синтезира меланин – вещество, което придава на кожата, косата, и на очите цвят. Колкото е повече този пигмент в организма, толкова по-интензивна е боята, включително и на лигавиците.
Тъмният цвят на венците може да сигнализира за по-големи количества меланин. И ако е такъв цветът буквално от самото раждане, липсват каквито и да е симптоми, то повод за паника няма.
Но ако цветът на венците рязко се е променил, буквално за няколко месеца са се появили особено ярко-изразени петна, които се съпровождат с наличие на други неприятни симптоми, консултацията със зъболекари и редица други медицински изследвания са задължителни.
Вредни навици
Тютюнопушенето като вреден навик може да стане причина за изменения на цвета на венците, а също и за поява на тъмни петна. Това състояние зъболекарите наричат меланоза на пушачите.
Характерни симптоми е появата на локализирани петна или генерализирани изменения на цвета на венците, лигавиците на бузите и на устните.
Прием на някои лекарства
В списъка със страничните ефекти на някои лекарствени препарати може да се озове пигментация, която също може да се прояви в устната кухина.
Ако пациентът успее да съпостави измененията на цвета на венците и на прием на нови лекарствени препарати, необходимо е да се съобщи за това на лекуващия лекар, който може да замени лекарството.
Страничен ефект на пломбиране
В миналото популярни бяха метални пломби. При правилно поставяне пломбата ще стои вечно.
Но един от странични ефекти на този начин на пломбиране е оцветяване на лигавицата. Обикновено специфично лечение не е необходимо, само наблюдение на пациента.
Какви заболявания трябва да се търсят?
В някои случаи измененията на цвета на венците и появата на тъмни петна може да сигнализира за различни опасни заболявания, които се нуждаят от лечение, и не само на зъболекарския стол.
Остър некротизиращ язвен гингивит
Това е остро и много сложно възпаление на венците, което се характеризира с формиране на тежки симптоми:
- Висока температура и всички симптоми на интоксикация: главоболие, втрисане, уморяване. На пациенти с такава диагноза зъболекарят дава болничен, често лечението се провежда в болница;
- Ярко изразен оток и болки във венците, формиране на язви и участъци на невроза – загиване на лигавицата на венците;
- Лош дъх;
Лечението може да бъде консервативно – съчетание на зъболекарски процедури, прием на редица лекарствени препарати, а също и хирургична интервенция – първична хирургична обработка, премахване на некротизиращи тъкани.