Хиперсаливация - какво представлява?

Хиперсаливация е повишено образуване на слюнка. Това явление е известно като сиалорея. Хиперсаливацията може да бъде постоянна или да е временна, и това не е болест, а само симптом. На свой ред тези изменения в свойствата на синтез на слюнка повличат след себе си редица неблагоприятни явления, засягащи здравето на устната кухина и емоционалния аспект. За причините, симптомите и възможните последствия за възможно образуване, а също какви заболявания трябва да изключи зъболекарят?

Значение на слюнката

Слюнката – прозрачна течност, която се образува от слюнчените жлези – 3 двойки на големи жлези и множество малки. Притежава огромен брой функции:

Заздравяващи

Спомага за възстановяване на лигавицата на устната кухина след малки травми и драскотини.

Защитна

Не само отмива патогенните бактерии и остатъци от храна от повърхността на зъбите, но също задържа техния растеж и размножаване. Оказва антисептично действие, насища зъбите с минерали и др.

Поддържа нормална влажност на лигавицата, което обезпечава нейното здраве и нормалното функциониране.

Формиране на хранителна буца и участие в процеса на храносмилане.

Това са само основни функции на слюнката. Но при нарушаване на състава и свойствата на слюнката те не се изпълняват.

Средно, за денонощие слюнчените жлези образуват около 1-2 литра слюнка, конкретното количество ще зависи от множество фактори, включително свързани със здравословното състояние. На профилактични прегледи зъболекарят обръща голямо внимание на образуваната слюнка, макар за много хора тази оценка да остава незабелязана.

Зъболекарите отбелязват, че ксеротомията – сухота на устната кухина и хиперсаливацията е опасна за здравето на устната кухина, но и за организма като цяло. Въпреки това повишения синтез на слюнка, особено ако това става безконтролно, може да предизвика тревожност и дори да се понижи самооценката на пациента.

Какви заболявания трябва да се изключат?

Хиперсаливацията е симптом или резултат на някои заболявания и състояния. Значителното увеличаване на образуването на слюнка е повод за консултация със зъболекар. Зъболекарите отбелязват, че прекомерният синтез може да бъде свързан с прием на някои лекарствени препарати.

Сред причините за повишен синтез на слюнка може да се отнесе:

  • Гадене при бременност сутрин;
  • Заболявания на уши, нос и гърло;
  • Прекомерно раздразнение на слюнчените жлези, например, от протези и някои видове ортодонтски конструкции;
  • Заболявания на устната кухина;
  • Тежки инфекции;
  • Травми на слюнчените жлези, някои заболявания на нервната и ендокринната система;

В някои случаи под хиперсаливация погрешно се разбират затруднения при преглъщане на слюнка, което се съпровожда със синдром на Даун, инсулт, болест на Паркинсон, детска церебрална парализа. Затруднения при задържане на слюнка в устната кухина могат да бъдат свързани с други състояния, например:

  • Слабост на кръговия мускул на устата, поради различни причини;
  • Преобладаване на орален тип дишане;
  • Увеличаване на размерите на езика;
  • Запушен нос, инфекции;

Ако говорим за хиперсаливация като за временно явление, несвързано със заболявания, то не може да не се отбележи толкова разпространена реакция на организма към апетитно ястие. Не случайно казват „лигите ми се разтекоха. Значителен синтез на слюнка могат да предизвикат някои солени и кисели ястия. Процесът на дъвчене също отключва синтеза на слюнка.

Симптоми, на които трябва да се обърне внимание

Повишеното образуване на слюнка, което се налага често да се гълта или дори да се изплюва, не е единственият симптом, съпровождащ хиперсаливацията. Възможно е състоянието да е предизвикано от симптоми, свързани с емоционалното състояние като например, депресия.