За да се отърват от нежеланото окосмяване на лицето и на тялото, много жени избират лазерната епилация – метод, разрушаващ космените фоликули с помощта на лазерно облъчване.
Отчитайки внушителното количество противопоказания – захарен диабет, свеж загар, хронични заболявания на кожата, разширени вени, бенки, наличие на изгаряне, рани и порязвания, предразположеност към образуване на келоидни белези, епилацията с лазер може да се окаже опасна.
В някои форуми пишат, че може да предизвика рак, така ли е това?
От гледна точка на риска от развитие на рак, най-опасно е високочестотното йонизиращо лъчение – рентгеновите и гама лъчите. И може да постъпва от естествени източници, но най-често е резултат от човешката дейност.
Например, медицинските апарати – рентген, томограф, използват гама облъчване за получаване на изображения на вътрешната структура на тялото.
Когато йонизиращото лъчение премине през тялото, това може да доведе до директно увреждане на клетъчната ДНК и да предизвика развитие на злокачествени тумори.
Лазерното излъчване, използвано в процедурите за премахване на окосмяване, не е йонизиращо.
Светлинната енергия на лазерите действа само на кожата, казва дерматологът от Ню Йорк Уитни Боу. Лазерите не предизвикват увреждане или мутации на ДНК.
Импулсите светлинна енергия, използвани в лазерната козметика, са предназначени само за нагряване и унищожаване на космените фоликули.
И макар някои жени да се безпокоят по повод епилацията на участъците от кожата в близост до репродуктивните органи, експертите уверяват, че няма никакъв допълнителен риск.
Светлината на лазера не прониква по-дълбоко от космения фоликул, по никакъв начин не влияе на вътрешните органи или на фертилността, казва онкогинекологът Константин Закашкий от болницата Маунт Синай.
Към ден днешен нито едно изследване не е показало, че лазерното облъчване може да предизвика рак. Но някои козметични рискове все пак остават – изгаряния, образуване на белези и пигментация в обработената област.
Ако пациентът се оплаква от раздразнение на кожата след процедурата, за справянето с него ще му помогнат следните прости средства:
• Студени компреси с мляко намаляват неприятните усещания, паренето и сърбенето;
• Таблетка аспирин или ибупрофен намалява отока и възпалението на мястото на епилацията.
Ако зачервяването остане по-дълго време от няколко часа, задължително уведомете за това козметика – възможно е да намали продължителността на следващия сеанс или да препоръча други, по-консервативни методи за премахване на окосмяването.
И все пак подобни процедури не са особено желателни, тъй като космите имат своята функция в човешкото тяло, и основната от тях е защитната – от външни въздействия и ултравиолетови лъчи.
Разбира се, днес е недопустимо жена да има окосмяване по ръцете или където и да било по тялото. Дори вече не е приемливо да има и в интимната област.
Но що се отнася до мъжете, те съвсем спокойно могат да запазят окосмяването по цялото тяло, поради посочените по-горе причини.
Лазерната епилация може да и да няма подозираните опасни последствия за здравето, но все пак си остават една доста агресивна процедура, при която кожата се нагрява значително, макар и това да се случва и при обикновено излагане на слънце.
Но нагряването на кожата с лазер с още по-малка степен може да се определи като щадящо, напротив доста е агресивно. Затова по-скоро са препоръчителни не толкова агресивните методи за премахване на окосмяване като кола маската например.