Серотонин – повечето от нас знаят какво е. Това е невероятно съединение, невромедиатор, наричат го хормон на щастието или на доброто настроение.
За образуването му са необходими ултравиолетови лъчи, прави ни радостни през лятото, а недостигът му през зимата води до депресия и меланхолия.
Отговаря за вълната от еуфория и чувството за екстаз по време на интимни отношения.
Благодарение на серотонина и на другите хормони на щастието – ендорфини, редовните физически натоварвания ни носят истинско удоволствие.
И съвсем не е изненадващо, че толкова обичаме шоколад, в него се съдържа триптофан – предшественик на серотонина.
Ако „заредим” с достатъчно серотонин, би трябвало да сме щастливи, но не е точно така.
Излишъкът от серотонин води до т.нар. серотонинов синдром – опасно за живота състояние, причината за което е предозирането с някои лекарства.
Как е възможно човек да умре от щастие
Щастие за целия организъм
Серотонинът е моноаминен невротрансмитер, който се синтезира от незаменимата аминокиселина.
В тялото ни се съхранява в мехурчета, които са разположени в пресинаптичната област на нервните клетки, мястото на контакт между два неврона.
Когато нервният импулс по мембраната на неврона стигне до синапса, се освобождават невротрансмитери, които се движат през синаптичен отвор, предават сигнал от един неврон на друг.
Този процес се осъществява с помощта на активация на серотониновите рецептори, тоест белтъци, разположени на мембраната и свързващи се със серотонина.
Съществуват 7 класа рецептори на серотонина, в които влизат множество подтипове.
Тяхната активация отключва най-различни процеси. Какви именно – зависи от това къде се е освободил серотонин.
Преносителят на щастието се освобождава в клетките на стомашно-чревния тракт, а също и в срединните ядра на ствола на главния мозък.
От приблизително 10 мг серотонин, които се съдържат в човешкия организъм, от 4 до 8 мг се съдържат в клетките на стомаха и на червата.
Серотонинът, който е в стомашно-чревния тракт, активира цяла съвкупност от важни физиологични функции.
Сред тях са: вазоконстрикция – свиване на кръвоносните съдове, съкращаване на матката, бронхоконстрикция – свиване на лумена на малките бронхи, агрегация на тромбоцити и образуване на тромбоцитарна тапа в мястото на увреждане на съда, а също и моториката на стомашно-чревния тракт.
За щастието отговаря серотонинът от централната нервна система, който управлява състоянието на бодърстване, внимание и паметта, апетита, терморегулацията, сексуалното поведение, агресията – при безпокойство и депресия, а също и става причина за мигрена и повръщане. Потиска болковите импулси.
Серотонинов синдром
Препаратите, които могат да предизвикат повишаване концентрацията на хормоните на щастие, бързо стават сред най-популярните на пазара на антидепресанти.
През последните 20 години в САЩ серотониновият синдром се превърна в истински проблем. Ако през 1999 г. само 6,5% от възрастните над 18 години приемаха антидепресанти, то за 10 години този показател нарасна до 10,4%.
По данни от последните години всеки 6-ти американец поне веднъж е приемал препарати от тази група.
У нас този проблем все още не е с такива мащаби, но се наблюдава трайно увеличаване на приема на антидепресанти.
При прием на повече от 2 препарата, които стимулират образуването на серотонин, възниква риск от предозиране.
Освен това серотонинов синдром може да се развие при прием на такъв препарат 5 седмици след курса на лечение с друго средство, също влияещо на метаболизма на серотонин.
Това е свързано с факта, че много подобни лекарства имат продължителен период на извеждане от организма.
В рамките на час при 28% от пациентите и в продължение на 6 часа при 61% се развиват:
- Нарушения на вегетативните функции – повишено изпотяване, в 49% от случаите, тахикардия, при 44%, гадене и повръщане – 27%, мидриазия – разширение на зеницата при 19,5%.
- Нервно-мускулно възбуждане – миоклонус – ритмични потръпвания на скелетните мускули, 49%, хиперрефлексия – обостряне на рефлекторните действия, 41%;
- Изменение на психическото състояние – объркване на съзнанието, безпокойство и тревожност.
Лечение на патологично „щастие”
Диагностика и лечение на серотонинов синдром се извършва само с участието на лекар.
Всичко, което може да направи пациента е да спре всички препарати, които стимулират образуването на този хормон.
Но може да е необходима и поддържаща терапия, за да се помогне за справянето с това състояние.
Съществуват препарати-антидоти на серотонин, но доказателствата за тяхната ефективност са под съмнение.