Флиртът с колегите повишава самооценката и предпазва от стрес, установиха американски учени. Недвусмисленото внимание и интерес към колега или колежка обаче се възприема по друг начин от ръководството и може да бъде възприето за сексуално посегателство.
Да се флиртува на работното място може да е полезно
Флиртът на работното място е безобиден и може да бъде полезен, смятат изследователи от Университета на щата Вашингтон – обменът на комплименти и игриви погледи предпазва от стрес и повишава самооценката.
Флиртът с колегите изследователите определят като положително социално сексуално поведение и прокарват ясна граница между него и сексуалния тормоз.
Интимните отношения между колеги стресират ръководството, докато флиртовете помагат за намаляване на напрежението в работата.
Защо флиртът на работното не трябва да се забранява
Също изследователите повдигат въпроса каква трябва да бъде политиката на компаниите по отношение на флирта на работното място.
Някои фирми регламентират, дори прегръдките между служителите и забраняват съвместните пътувания с такси.
Флиртът понякога се случва неусетно на работното място, и е доста безобиден, отбелязват водещите автори на изследването, дори и случващото да не се харесва на самите участници.
Не може да се определи като сексуален тормоз, тъй като флиртът не предизвиква толкова високо ниво на стрес.
Авторите се съсредоточават върху проявления на симпатия като комплименти, възгледи, шеги и намеци. Те анализирали отговорите на стотици работещи от САЩ, Канада и Филипините. Повечето от тях се отнасят положително към флирта.
Когато флиртът носи удоволствие, дава някои предимства – хората се чувстват добре, и това ги предпазва от стрес.
Усещането за несправедливост намаляване с флирт
В едно от проучванията изследователите се интересуват от проявленията на несправедливост на работното място, например, измами от страна на ръководството, неравно третиране на работещите.
След това изследователите направили анкета сред съпрузи и колеги на служителите, за да получат информация от странични наблюдатели за нивото на стрес.
Установяват, че флиртът на работното място наистина помага за намаляване на стреса при хората, сблъскали се с несправедливост на работното място, и предпазва от безсъние.
Според авторите на научния труд, прекомерно строгата фирмена политика, насочена към предотвратяване на сексуалния тормоз на работното място, може да създаде впечатление, че всички форми на социално сексуално поведение трябва да се контролират и наказват, дори потенциално полезните.
Също се установява, че макар и служителите да обичат да флиртуват с колегите, те не одобряват такова поведение на тези, които са над тях.
Баланс на фирмената политика по отношение сексуалния тормоз
Тези резултати показват, че ръководството трябва да търси баланс, да избягва прекомерно ограничителна политика по отношение на социално сексуалното поведение, но да предпазва тези, които могат да пострадат от евентуален сексуален тормоз.
Нулевата търпимост може да създаде неловки ситуации, които са напълно естествени за приятелски отношения. Ръководството на фирмата не трябва да се опитва да забранява подобно поведение. То се случва от само себе си.
Ръководителите – началници, директори, трябва с повишено внимание да флиртуват с тези, които са им подчинени.
Веднага щом възникне такъв дисбаланс, се създава ситуация, която може да изглежда като сексуално посегателство.
Неадекватно сексуално поведение - риск за работата
Неуместното сексуално поведение може да постави под заплаха кариерата. Така през 2015 г. американски астроном подава оставка, след като в Калифорнийския университет в Бъркли се установява, че е целувал и щипал студентки против тяхната воля.
За някои от случаите астрономът отрича, за други се намират свидетели. За непристойно поведение е обвинен и американски астрофизик, срещу него подават оплаквания най-малко 3 жени. Първата твърди, че е била изнасилена от него в студентските години.
Друга се възмущава, когато на вечерно събиране на Американската астрономическа асоциация, той ѝ повдига полата, за да ѝ разгледа татуировката.
Третата е негова асистентка, която астрофизикът кани у дома, за да пият вино, държал я за ръка и ѝ говорел колко силно иска да я прегърне.
Астрофизикът признава, че наистина повдигнал полата на колежката, за да ѝ види татуировката, както и че кани своята асистентка у дома.
Но подчертава, че нищо такова не е имал предвид и съжалява, че е създал толкова лошо впечатление.
Също не отрича, че е бил в леглото с първата жена, но казва, че това е било по взаимно съгласие.
Разбира се, флиртът на работното място не достига до такива мащаби, а е просто невинен и помага за по-пълноценно сътрудничество между колеги мъже и жени.