Простите въглехидрати са една от основните забрани на всички диетолози. Именно храните, отнасящи се към тази група, са причина за трупане на излишни килограми.
Но това далеч не е най-голямата опасност от този вид въглехидрати. Какви опасности крие употребата на тестено и сладко?
Организмът може да синтезира глюкоза не само от въглехидрати, но в този случай преминава в режим на извънредна работа. А това на свой ред може съществено да се отрази на здравето и на общото състояние на човека.
При продължително отсъствие на въглехидратна храна, когато организмът получава захар от мазнините и белтъците, могат да възникнат сериозни нарушения на метаболизма. И в някои случаи необратими.
Също така безвъглехидратното хранене води до заболявания на ендокринната система, на сърцето, на кръвоносните съдове, може да стане причина за развитие на заболявания на органите на стомашно-чревния тракт.
Освен това именно въглехидратите са ключови източници на някои витамини и микроелементи – с тях в организма попадат витамини от група В – сред които е и фолиевата киселина, желязо, цинк, хром, магнезий и други полезни вещества.
Затова въглехидратите не просто трябва да присъстват в хранителния режим, но и трябва да съставляват основна негова част. При стандартни условия – 50-70% от дневното меню, при отслабване количеството може да се съкрати до 20-30%.
И нисковъглехидратни диети не се препоръчва да се спазват повече от 2-3 седмици.
Какво са това прости въглехидрати?
Всички въглехидрати се състоят от захариди, които се преобразуват в глюкоза. А и самата глюкоза е също захарид – еднокомпонентен, който присъства в много плодови сокове.
В зависимост от компонентите се различават ,прости и сложни въглехидрати.
Сложните са полизахариди, състоящи се от различни елементи. Тяхното разграждане отнема немалко време, организмът разходва енергия, затова и сложните въглехидрати засищат за дълго време организма.
Сред храните техни източници са – повечето от суровите зеленчуци, гъбите, плодовете.
Простите въглехидрати, напротив, са едно- или двукомпонентни захариди. За тяхното разграждане не е необходимо време или достатъчно енергийни разходи.
Може да се каже, че с храната постъпват вече в готов вид за преобразуване в глюкоза. Именно затова и бързите въглехидрати се отличават със следните характеристики:
• Рязко повишаване на нивата на кръвната захар;
• Бързо настъпване на чувство за глад;
• Натоварване на панкреаса, който регулира нивата на глюкозата в кръвта с помощта на хормона инсулин.
Простите въглехидрати – това са:
• Захар и всички продукти, които го съдържат – млечен шоколад, сладолед и сладкиши;
• Тестени изделия – бял хляб, храните от брашно първо качество, макаронени изделия, освен тези от твърда пшеница;
• Кореноплоди след топлинна обработка – варен картоф, цвекло, моркови;
• Бял пречистен ориз;
Развитие на захарен диабет
Опасно последствие от употребата на прости въглехидрати е развитието на захарен диабет тип 2. Панкреасът синтезира хормонът инсулин за контрол на кръвната захар, и когато е твърде много продукцията на хормона се усилва.
В резултат това може да доведе до инсулинова резистентност и впоследствие до хипергликемия.
Болести на сърцето и кръвоносните съдове
Бързите въглехидрати и тяхното влияние върху количеството глюкоза могат да доведат до увреждане на стените на кръвоносните съдове, а също и да загуба на техните функции.
Много често това се отразява на малките съдове, капилярите, и по-точно органите, в които тази мрежа е много разклонена – бъбреците и очите.
Въглехидратите и гъбичните инфекции
Сладката среда е предпоставка за ускорено разпространение на най-популярната гъбичка Кандида.