Учени от Biomed Research Institute в Лос Анджелис съобщиха за успешно преминали тестове за безопасност и поносимост на новите мъжки орални противозачатъчни.
Това е вече втори успешен опит за разработване на противозачатъчни таблетки за силния пол. Става въпрос за активно вещество с название 11-бета-метил-19 нортестостерон додецил карбонат /11-бета-MNTDC/.
Как противозачатъчните могат да навредят на мъжете
Препаратът представлява модифициран тестостерон, който съчетава действието на прогестерон и на тестостерон. Препаратите с 11-бета-MNTDC способстват за намаляване на количеството сперма, но не понижават сексуалното желание.
В изследването взели участие 40 здрави мъже. 10 от тях, избрани на случаен принцип, били на плацебо, тоест им се давала празна капсула.
14 души от тях приемали активната съставка на контрацептива 11-бета-MNTDC в доза 200 мг. Таблетките се приемали всеки ден по веднъж от участниците мъже, по време на хранене в продължение на 4 седмици.
При доброволците, които приемали 11-бета-MNTDC, нивата на циркулиращия в плазмата на кръвта тестостерон се понижил до толкова, колкото при естествен недостиг на адрогени.
Противозачатъчните намаляват мъжкото либидо
Сериозни странични ефекти не се наблюдавали, но някои от мъжете се чувствали уморени, освен това им се появили пъпки. Тези реакции били регистрирани при 4 от 6 мъже, във всяка от 2-те групи.
Въпреки това нито един от доброволците не прекратил приема на експерименталния препарат, и всички успешно преминали тестовете за безопасност.
5-ма от участниците също съобщават за незначително намаляване на сексуалното желание, а 2-ма – дори описват признаците на лека еректилна дисфункция.
Учените обаче подчертават, че сексуалната активност сред участниците не се понижила.
Не по-малко важен е фактът, че при прием на противозачатъчно средство нивата на собствените хормони, необходими за образуване на семенната течност, се понижили.
След прекратяване на приема на препарата, те бързо се върнали към нормите.
Учените планират провеждане на по-продължителни изследвания – преминаване към изпитвания с двойки, с които ще се проверява ефектът на новото средство.
Жените по-добре понасят противозачатъчните от мъжете, тъй като за тях са обичайни хормоналните колебания, докато за силния пол, изкуствено предизвиканите отклоненията е възможно да се превърнат в предпоставка за ендокринни нарушения в бъдеще.