Какво е рахит?
Рахит представлява генерализирано заболяване на костите, което нарушава растежа и развитието на костите при бебетата и децата. Детските кости не успяват да усвоят необходимите им минерали за растежа. Това може резултира в по-лесна чупливост и слабост на костите. Децата растат на височина и наддават на тегло много бързо и затова техните крехки и слаби кости могат лесно да се деформират и да се изкривят.
Какви са симптомите на рахит?
- Деформация на черепните кости или забавяне на затварянето на фонтанелите при бебетата, което трябва да завърши най-късно до навършването на 2-годишна възраст;
- Забавяне на интелектуалното развитие;
- Изпъкване на корема и образуване на коремче;
- Слаб растеж на височина – децата могат да бъдат по-ниски от обичайния за тяхната възраст ръст.
- Сколиоза – гръбначно изкривяване;
- Отпускане на крайниците и тялото поради мускулна слабост;
- На млечните зъби е необходимо повече от обичайното време да пораснат.
- Слаб зъбен емайл, което може бързо да доведе до кариес;
- Болки в костите – особено на ръцете, краката, гръбначния стълб и таза, въпреки че това е рядко;
- Фрактури дори и от лек удар или падане.
Децата с тежък рахит могат да имат ниски нива на калций. А това състояние да доведе до мускулни спазми.
Децата с рахит могат да имат и други симптоми като:
- Подути или уголемени глезени, китки или колене – като коленете са обърнати навътре;
- Краката може да са закривени навън или навътре. Като в първия случай в изправено положение краката на детето приличат на буквата „О“, а във втория случай закривяването може да наподобява буквата „Х“.
- Изпъкнала гръдна кост;
- Ребрата също изпъкват;
- Челото е издадено напред;
- Деформации на гърба – най-често прегърбване;
- Изкривявания на таза;
Ако забележите, че детето ви проявява някои от тези симптоми или е получило някакви деформации на костите, трябва да се консултирате с лекуващия ви лекар.
Какви са причините?
Рахитът обикновено се причинява от липса или по-скоро недостиг на витамин Д и/или калций. Витамин Д се произвежда естествено от организма, когато кожата се изложи на слънчева светлина. Витаминът се съдържа и в някои храни като мазната риба. Децата могат да произведат достатъчно витамин Д през лятото, като прекарват често, но за кратко на слънце, без да им се нанасят слънцезащитни продукти. Точното време, което е нужно е различно при всеки, но обикновено са необходими само няколко минути през деня.
Все пак не прекалявайте и не оставяйте кожата на детето ви да изгори от силното слънце. Ако детето ви не се излага достатъчно на слънце особено през зимните месеци и е на възраст между 6 месеца и 5 години, трябва да се уверите, че организмът му получава достатъчно. Оптималната дневна доза, която се произвежда от тялото при достатъчно излагане на слънце е около 10 микрограма витамин Д.
Калцият обаче не се произвежда от организма и затова детето ви трябва да консумира храни източници на калций като млечните продукти. Оптималният прием на витамин Д и калций е от съществено значение за здравината и силата на костите.
Лечение на рахит
Рахитът се лекува с ежедневен прием на хранителни добавки, съдържащи витамин Д и калций. Алтернативен начин е инжектирането на витамин Д веднъж годишно вместо ежедневния прием на хранителни добавки с витамин Д.
Важно е да давате на детето си дозите на витамин Д, които личният лекар ви е предписал. Ако дадете прекалите с дозите на витамин Д, детето ви може да получи интоксация от големите количества от витамина. Това състояние води и до излишък на калций в организма – хиперкалцевия.