Проблемът с неизносването на бременността винаги е свързана с болка и тъга за родителите, загубили дете, с техните несбъднали се надежди, планове и мечти.
Често към тези горчиви чувства на съпрузите се добавят и размишления може ли да се предотврати трагедията.
Няма ли някой от родителите собствена вина за това, което се е случило?
Какво трябва да се направи след спонтанен аборт?
Много семейства след прекъсване на бременността искат колкото се може по-скоро отново да заченат дете.
Други пък напротив, нямат сили да се справят с преживяното изпитват непреодолим страх преди това, че следващият опит отново ще се окаже неуспешен.
Партньорите, разбира се, трябва да се уповават на своите чувства, но при избор на репродуктивна стратегия е добре да се вземат предвид и следните препоръки:
• Желателно е да се изчакат 6 месеца преди нов опит за забременяване
Установено е, че бременността настъпила веднага след спонтанен аборт е с 1.5 пъти по-голяма от обичайното вероятност от спонтанно прекъсване.
Но ако бременността все пак е настъпила, не изпадайте в паника. Много подобни бременности са завършили успешно с раждане.
• Ако сте решили известно време да се въздържате от забременяване, консултирайте се с лекар какъв метод за контрацепция е най-подходящ за вас в тази ситуация.
• Обсъдете с лекар причините, довели до спонтанен аборт, и си изгответе план за по-нататъшни действия
Специалисти по репродуктология могат да ви дадат квалифицирани препоръки за откриване и отстраняване на причините, водели до спонтанното прекъсване на бременността.
Задължително си направете всички назначени изследвания и прегледи.
Сами по себе си спонтанният аборт, и кюретажът впоследствие, не отстраняват:
• инфекциозните заболявания;
• хормоналните разстройства;
• туморните процеси;
А също и не намаляват вероятността от генетични и имунни нарушения при следваща бременност.
Възможно е да ви се назначи изследване за заболяване на репродуктивните органи – на жената и на мъжа, определяне на хормоналните нива, изследване на имунния статус.
Ако чувствате, че психологическото ви състояние след спонтанен аборт не се е върнало към нормалното, не трябва да се затваряте в себе си.
Добре е да поговорите с най-близките, а при необходимост да се обърнете и към специалист, който има опит в подобни ситуации.
Евентуална следваща бременност неизбежно ще се съпровожда с повишено безпокойство за живота на детето, затова ако не успеете да се избавите напълно от страховете, то по-добре да се научите да се справяте с тях.
Възможно е в името на износването и раждането на здраво дете да ви се наложи да промените начина си на живот, да се откажете за известно време от напрегнатата работа.
И макар болката от неотдавнашната загуба да остане с вас завинаги и никой да не може да замени загубеното дете, все пак животът ви не е приключил.
Намерете в себе си сили да преживеете тази тъга, за да започнете с новите опити, за да станете след известно време щастливи родители.
Ако спонтанен аборт се е случил на ваши близки, задължително се постарайте да им помогнете.
Как да се държим?
• Не позволявайте на усещането за собствената ви безпомощност да ви накара да се откажете да общувате с тях;
• Не скривайте своето съчувствие;
• Бъдете до тях по всяко време, може да изпитат нужда да поговорят с някого, да изслушат, да помогнат;