Отдавна е известно, че ежедневното продължително ходене е прекрасен начин за поддържане на добро здравословно състояние и отлична физическа форма.

Тогава има ли смисъл да се изненадваме, че кръвната захар на диабетиците се понижава най-бързо, ако се разхождат след хранене.

Кръвната захар е по-ниска при хората с диабет тип 2, които се разхождат след хранене

Само няколко минути ходене помагат за намаляване на кръвната захар повече, отколкото всякакви други физически активности, които се извършват по друго време на деня.

Постпрадиалната гликемия или високите нива на захарта след хранене са свързани със значително увеличаване на вероятността от сърдечно-съдови заболявания при хора с диабет.

Когато в рамките на експеримент, участниците с диабет се разхождали след хранене, постпрадиалната гликемия при тях била средно с 12% по-ниска.

Авторите на изследването установили, че най-голямо понижение на кръвната захар се постига от разходката веднага след хранене.

При захарен диабет сега се препоръчва активност най-малко 150 минути седмично. Но според авторите на проучването е необходима промяна на тези препоръки.

В тях следва да се посочи необходимостта от физическа активност веднага след хранене, особено ако се консумират основни въглехидратни храни.

Изследователите предлагат на хората, страдащи от диабет тип 2, да разглеждат разходките пеша, непосредствено след хранене, като част от ежедневието.

В рамките на изследването, проведено от доктор Рейнолдс, били проведени експерименти с 41 участници с диабет.

Всички те всеки ден се разхождали, продължителността на които за седмица била общо 150 минути.

На първия етап на изследването участниците ходили пеша по 30 минути дневно, когато сами поискали.

Във втория етап, започнал 30 дни след края на първия, участниците трябвало да се разхождат пеша 10 минути.

Разходката обаче трябвало да започва веднага след всяко хранене.

По време на 2-те фази от това изследване, учените контролирали нивото на кръвната захар у участниците.

Изследването показало, че участниците, които се разхождали след хранене, по-ефективно сваляли захарта, отколкото ако разходките са по което и да е друго време на деня.

Хората, които страдат от диабет тип 2 и сърдечно-съдови заболявания, трябва да бъдат внимателни с натоварванията

Един от специалистите в областта на лечението на диабет изказва опасения по повод препоръките за разходка след хранене.

Доктор Джоел Зонсцеин казва, че физически упражнения помагат за ефективния контрол на заболяването.

Но при сърдечни заболявания активността след хранене не е особено препоръчителна, тъй като след хранене се увеличава притока на кръв от сънната или коронарната артерия към червата.

Физическата активност всъщност позволява ефективен контрол на нивата на кръвната захар

Доктор Зосцеин отбелязва, че невинаги физическите упражнения и правилното хранене са достатъчни за нормализиране на нивата на кръвната захар при диабет.

Най-добри резултати с контрол на гликемията се постигат, когато терапевтичните мероприятия съчетават здравословен начин на живот и предписаните лекарствени средства.

Нормално ходене не може да претовари сърцето до такава степен, че да застраши здравето, дори и на хора със сериозни кардиални патология.

Затова и разходката с умерено темпо може да се препоръча при всякакви заболявания.

Освен това ходенето подобрява настроението и повишава жизнения тонус, което е много важно за хората с хронични заболявания.

Относно профилактиката на диабет тип 2 150 минути умерена физическа активност седмично намалява риска от метаболитното заболяване с повече от 50%.