Бременността е един от най-специалните периоди в живота на жената, но с нея идват и цял куп различни предизвикателства за организма.

Едно от най-често срещаните оплаквания е гастроезофагеалният рефлукс, по-известен като киселини.

Това състояние е доста разпространено сред бременните жени, но с правилната грижа и подход може да се контролира и облекчи.

Макар рефлуксът да е неприятен, чрез комбинация от подходяща диета и спазване на медицинските препоръки, бъдещите майки могат да минимизират дискомфорта от него и дори да се насладят на този толкова специален период от живота си.

На следващите редове ще разгледаме по-подробно причините, симптомите и начините за справяне с рефлукса, така че бъдещите майки да могат да преминат през този период с повече комфорт.

Какво е рефлукс, какви са причините за него и защо се появява по време на бременност

Рефлуксът представлява връщането на стомашни киселини в хранопровода, което предизвиква усещане за парене или дискомфорт в областта зад гръдната кост.

Защо е често срещан при бременни

По време на бременност организмът претърпява редица промени, които създават условия за поява на рефлукс.

Основните виновници са хормоналните промени и най-вече увеличеният се натиск върху стомаха заради растящата матка.

Ролята на хормоналните промени

По време на бременност нивата на прогестерон значително се увеличават. Този хормон отпуска гладката мускулатура, включително долния езофагеален сфинктер - клапата, която задържа стомашните киселини.

Когато този сфинктер е отпуснат, киселините лесно се връщат обратно в хранопровода, което причинява добре познатото усещане за парене зад гръдната кост.

Ролята на натиска от страна на матката 

С напредването на бременността матката нараства и оказва натиск върху стомаха. Това повишава вътрешностомашното налягане и допринася за връщането на съдържимото към хранопровода.

Ролята на забавеното храносмилане

Забавянето на храносмилането е друг ефект от повишения прогестерон. Това може да доведе до по-продължително задържане на храна в стомаха и по-висок риск от рефлукс.

Симптоми и диагноза

Основните симптоми при рефлукс са свързани с усещане за парене зад гръдната кост (това, което наричаме киселини) и появата на кисел или горчив вкус в устата.

Освен това, често се наблюдава оригване или регургитация на храна. Отличителен знак е и усещането за дискомфорт или болка в горната част на корема.

Поставяне на диагноза

Обикновено рефлуксът се диагностицира въз основа на симптомите. В редки случаи лекарят може да препоръча допълнителни изследвания, ако има съмнение за по-сериозен проблем.

Стандартни методи за изследване и диагностициране са езофагогастроскопията, чрез която се прави изследване на хранопровода и стомаха, както и pH-метрия, която служи ча измерване на киселинността в хранопровода.

Лечение и облекчение на рефлукс

Лечението на рефлукс по време на бременност цели предимно облекчаване на симптомите, тъй като някои стандартни медикаменти не са подходящи за бъдещи майки.

Природните методи могат да са изключително подходящи. Едно от основните неща, които трябва да се направят, това е да се въведат някои диетични промени.

Препоръчително е да избягвате храни, които дразнят стомаха, в това число мазни, пикантни, пържени храни, шоколад и кофеин.

Освен това е добра идея да разделите храненията си на по-малки порции, които се приемат на по-чести интервали през деня, така че да се избегне преяждане..

Друг полезен съвет е да не ядете непосредствено преди лягане. Вместо това, оставете поне 2-3 часа между последното хранене и съня.

Позицията на тялото рядко се споменава, но нейната роля може да е много голяма. Повдигнете горната част на тялото, когато лежите, като използвате допълнителни възглавници.

Избягвайте накланяне напред или упражнения, които увеличават натиска върху стомаха.

Приемът на повече течности също може да помогне, ето защо е препоръчително да пиете много вода между храненията.

Ако искате да пиете и нещо друго освен само вода, чаша джинджифилов чай или хладка вода с лимон може също да облекчи симптомите.

Медицински методи за облекчаване на рефлукс

Много антациди са безопасни по време на бременност и ефективно неутрализират стомашната киселина. Винаги се консултирайте с лекар, преди да започнете прием.

В случай на тежък рефлукс, лекарят може да предпише медикаменти, които намаляват производството на киселини.

Пробиотиците също имат благоприятен ефект, тъй като могат да подпомогнат храносмилането и да намалят симптомите на рефлукс.

Как да подобрим качеството на живот при рефлукс

Има някои практически съвети, които могат изключително много да подобрят качеството на живот при жени, страдащи от рефлукс по време на бременност.

Едно от първите неща, които трябва да споменем, това несъмнено е носенето на удобни дрехи, които не стягат коремната област.

Освен това е важно да си водите дневник на храненето, за да откриете кои храни предизвикват рефлукс, тъй като те могат да са различни при всеки човек, макар и да има някои общи насоки.

Много е важно да избягвате пушенето и алкохола, макар че това е стандартен съвет за всяка бременна жена. Все пак е важно да ги припомним отново, тъй като тези вредни навици изключително много влошават симптомите и на самия рефлукс.

Не забравяйте психологическия подход

Рефлуксът по време на бременност може да бъде стресиращ, но позитивната настройка и нагласа от ваша страна могат да помагат за по-доброто справяне и овладяване на проблема.

Подкрепата от партньора и близките хора също е от съществено значение за по-лесното справяне с проблема.