За последните 24 часа са потвърдени нови 66 случая на заразяване, като повече от тях са леки и са на амбулаторно лечение, новите хоспитализирани са 29. Общият брой на новите заболели се увеличава до 1081. Броят на активните случаи продължава да са увеличава и вече са 841.

Колко са тестваните днес, от щаба не дават информация

Сред заразените 39 са деца до 14 години. През изминалото денонощие са 5 новите заболели деца под 14-годишна възраст.

В съобщение на здравното министерство бяха предоставени допълнителни данни за болните деца в младша детска възраст – до 10 г., с COVID-19 са 22, 39 са заразените до 18 г.

Още веднъж бе потвърдено, че децата карат много леко инфекцията и при тях много рядко се стига изобщо до развитие на пневмония.

В болшинството от случаите болестта протича безсимптомно или ако се появят симптоми те отшумяват на 10-тия 12-тия ден след заразяването. При тях почти не може да се направи разлика дали става въпрос за настинка или за коронавирус.

Отчита се тревожно увеличаване на броя на заболелите медици, през последните 24 часа са 12, от тях от София-град са 6, от област Велико Търново – 4 и от област Сливен 2.

Излекуваните се увеличават до 190, 16 са новите. Смъртността към момента у нас под 5%, като за изминалото денонощие има 3-ма случаи на летален изход и общият брой на починалите вече достига 50.

Вчера следобед се е стигнало до летален изход при 71-годишна жена, хоспитализирана в УМБАЛСМ Пирогов.

В анамнезата на фона на COVID-19 са още няколко хронични заболявания, сред които мозъчно-съдова болест, артериална хипертония, диабет тип 2, епилепсия.

Възрастната жена е развила тежка форма на двустранна пневмония, което е наложило поставянето ѝ на апаратна вентилация.

Как грешен бърз тест доведе до локално огнище в болница

На брифинга на оперативния щаб бе повдигнат въпроса и за възникването на локално огнище в столичната болница УМБАЛ Св. Иван Рилски, като стана ясно, че всичко е тръгнало от направен отрицателен бърз тест за коронавирус.

Още веднъж бе припомнено, че този тип тестове не могат да се използват за установяване на нови случаи, а само за епидемиологични проучвания. Доказването става само и единствено с PCR тестове.

По думи на главния държавния здравен инспектор у нас е започнало провеждане на проучвания дали не може да се приложи терапия с кръвопреливане на плазма от оздравели от COVID-19.

За да бъде направено това са необходими около 4000-5000 донора, които да дарят кръв с антитела срещу коронавируса. Към настоящия етап това не е възможно, тъй оздравелите са твърде малко – общо 190.

За пореден ден на брифинга не се съобщава за броя на направените тестове, по последни данни те са около 27 000.

От оперативния щаб планират да се тестват с PCR тестове по 7000 души седмично. Това се обсъжда доста отдавна, но към момента са повече от 566 направени теста дневно не е била изнасяна информация.

У нас 2 екипа от БАН са ангажирани с разработването единия на ваксина, а другия на терапия за лечение на коронавирус, но и при двата проучванията са в начален етап.

Ще се разпространи ли заразата през предстоящите празници

В Италия през последните дни да чупят рекорди по брой направени PCR тестове, техният брой достига 1,4 млн. от началото на епидемията и въпреки това се отчита спад на новите заболели.

Междувременно стана ясно, че по повод предстоящите мюсюлмански празници ще бъдат взети допълнителни мерки, тъй като има риск от разпространение на заразата.

Във външно министерство е постъпила нота, че се готвят големи пътувания от Турция, но югозападната ни съседка през последните седмици се превърна в епицентър на заразата.

Броят на заболелите за малко повече от месец надхвърли този в Китай. У нас поначало има въведена забрана за навлизане на чужди граждани в страната, затова подобни пътувания не могат да бъдат осъществени.

По отношение на организация на провеждането на празниците за българските мюсюлмани, се призовават да си останат вкъщи, а самите религиозни служби ще се предават онлайн.