По данни от световната статистика всяка втора жена редовно използва боя за коса. 7 от 10 го правят не в фризьорски салон, а у дома.

Боядисването на косата у дома се радва на голяма популярност, и не е случайно. Правилният избор на боя за коса и спазването на инструкциите помагат за подобряване на външния вид и добавяне на нов нюанс към цялостната ни визия.

Ако изберем неподходяща боя, то вместо нов нюанс и блестяща коса е възможно да останем с неудовлетворителен резултат.

Каква боя за коса е най-добре да изберем

С амоняк или без

Основната разлика в боите за коса, е в състава. Именно от съставките зависи, колко траен и ярък изглежда нюанса, как може да повлияе на изходния цвят и в какво състояние ще бъдат боите за коса.

Основният компонент, на който трябва да се обърне внимание, това е амоняк.

Амоняк е лесно разтворим във водата газ с характерна миризма. При разтваряне образува амониев хидроксид. Затова в списъка със съставките може да се срещне както амоняк, така и неговата основа.

В боите за коса амонякът отговаря за създаване на алкална среда, неговото pH е много по-високо от това на кожата, цели 11,5.

Благодарение на тази алкална среда косата става обемна, и кутикулите на косъма на външния рогов слой, се разкриват. В това открито пространство попада цветови пигмент, осигурявайки постоянен цвят и добро насищане.

Боите за коса с амоняк обикновено са по-трайни, добре покриват посивялата коса, а всичко останало може да се отнесе вече не към предимствата, а към недостатъците.

Амонякът е токсично съединение, което може да проникне през порите на кожата и косата в организма.

Във Великобритания е описан случай на кома заради боя за коса при момиче с неустановена алергия към амоняк.

По тази причина задължително трябва преди боядисване да се направи тест на участък от кожата – по-добре на свивката на лакътя.

Това далеч не са всички недостатъци. Космите с отворени кутикули и пълни с боя отвътре изменят структурата. Освен това заради промяна на алкално-киселинния баланс се увреждат мастните жлези на скалпа.

Всичко това води до сухота, накъсване на косата. Освен тези последствия, които се увеличават с всяко боядисване, има и още едно – амонякът въздейства на меланина, отговарящ за естествения цвят на косата.

Основният цвят се променя, и при всяко следващо боядисване леко се изменя нюансът, дори и при използване на една и съща боя за коса. Обобщено, недостатъците от амонячните бои са повече от ползите.

Бои за коса без амоняк – как работят

Липсата на амоняк в състава на боите за коса ги прави не толкова вредни, но и не толкова трайни. Най-разпространите шампоани и балсами с оцветяващ ефект, пяна или тоник започват да се отмиват след 7, а някои и след 3 измивания.

Ако се използват на светли или на изрусявани коси, това може да промени кардинално техния цвят.

Сред безамонячните бои за коса има и по-трайни – в тях вместо амоняк се влагат други вещества, по-малко вредни за косата – натриев бензоат, етаноламин, кокамид, аминометил пропанол.

В изследване учените обръщат внимание, че боята за коса може да предизвиква раздразващ контактен дерматит заради амоняк. Сравнили две трайни бои за коса – с амоняк и без, за да изяснят как те ще влияят на скалпа и на състоянието на косата.

След две боядисвания става ясно, че боята за коса без амоняк нито веднъж не предизвикала алергия или контактен дерматит при всички 50 участници, освен това, с 87% се подобрил блясъкът на косата, с 88% овлажняването, също така косата станала по-лесна за разресване.

Основното предимство на боите за коса без амоняк е голямата безопасност, но има и още предимства от тях.

  • Безамонячните бои за коса не променят структурата на косъма;
  • По-рядко предизвикват сърбеж, раздразнение или алергични реакции;
  • Не миришат на амоняк, това означава, че няма риск от вдишване, докато се боядисваме.
  • Безамонячната боя за коса покрива кутикулата на косъма, така заглажда външния му слой, което придава ефект на блясък и гладкост.

Здравето на косата и на скалпа е по-важно от ежеминутния ефект, оставящ косите сухи и безжизнени. За предпочитане са боите за коса без амоняк.