Епителните стволови клетки на зъбите могат да генерират всички типове зъбни тъкани. Но този път учените си задават въпроса – дали не могат тези клетки едновременно да образуват и недентални клетъчни популации.

Зъбните клетки могат да възстановяват млечните жлези

В неотдавнашна статия, публикувана в списание Cells, група изследователи начело с професор от Института по биология на устната кухина към Цюрихския университет, за първи път демонстрира, че наистина епителните стволови клетки, отделени от резците на младите мишки, могат да образуват недентални клетки, а именно млечни жлези при женски мишки.

В първия експеримент за първи път премахват всички клетки на млечните жлези на мишки, а след това въвеждат в „разчистената” област зъбни стволови клетки и епителни клетки на млечната жлеза.

Изследователите използвали високотехнологични генетични, молекулярни и визуализиращи инструменти, които позволиха с висока точност да се осъществи наблюдение на трансплантирани дентални стволови клетки.

Резултатите показват, че денталните стволови клетки способстват за регенерация на млечната жлеза и могат да генерират всички популации на клетки на млечните жлези, и това, което е още по-поразително, такива, които образуват мляко.

Във втория експеримент епителните стволови клетки на зъбите са въведени отделно, без епителни стволови клетки на млечните жлези.

От стволовите клетки могат да се образуват кисти

В този случай денталните стволови клетки също могат да образуват системи от протоци, състоящи се от разклонени зачатъци.

Това обаче може да доведе до образуване на кисти. Въпреки това учените остават доволни и от този свой опит.

Подобна пластичност е напълно възможно да е уникална за епителните стволови клетки на зъбите, тъй като всички други изследвани стволови клетки до сега нито веднъж не демонстрират способност да генерират млечни протоци без епителни клетки на млечните жлези.

Едно от най-тежките патологични състояния е рак на млечната жлеза, който често се лекува по хирургичен път.

Откритието, че денталните стволови клетки могат да заместят клетки на млечната жлеза, откриват възможности за разработване на нова постоперативна терапия, която дава възможност да се възстанови естествената тъкан на млечната жлеза.