Австралия епидемиите от салмонелоза са най-много, в сравнение с всяка друга страна по света, и техният брой се удвоява през последното десетилетие. Може би предполагате, че към България този факт няма отношение, но това не е съвсем така.
Салмонелата става все по-опасна бактерия
Генетичните мрежи на салмонелата действат до голяма степен като човешките социални мрежи, в които целият свят е свързан чрез „верига от 6 ръкостискания”.
Всяка епидемия от салмонелоза води неизбежно до разпространение на инфекцията и в други краища по света.
Впрочем, този път проблемът не е в самата епидемия. А в това, че салмонелата не е същата като преди 10 или 20 години. Тя мутира и става все по-агресивна.
В класическия сценарий на Дарвин за еволюцията патогенните микроорганизми създават множество мутантни варианти, и най-заразните от тях скоро ще станат доминиращи.
Изследователи от университета на Сидни твърдят, че напоследък салмонелата мутира особено бързо. В надпреварата за въоръжение между бактериите и човека, бактерията започва да печели, появяват се все по-силни щамове.
Това вече е доказано с помощта на генетични изследвания, а увеличаването на мащабите на епидемиите потвърждава данните от направените изводи.
Ежегодно по света се регистрират около 93,8 млн. случаи на салмонелоза, което води до приблизително 155 000 смъртни случаи.
Източници на салмонела – сурови храни и немити ръце
Източниците на инфекцията – това обикновено са сурови, тоест такива, които не са преминали термична обработка, а също и болници и старчески домове.
Специалистите препоръчват да се избягват храни, които представляват потенциална опасност – сурови яйца, частично сварени, непастьоризирано мляко и сурова кайма.
Топлинната обработка на самите продукти може да не е достатъчна. Необходимо е ръцете да се мият със сапун и с топла вода след контакт със сурови яйца или със сурово месо, а също и с птици и с други животни.
И затова преди ядене на каквато и да храна ръцете трябва да се мият със сапун, а при липса на условия следва да се почистват с мокри кърпички.
С наближаващия Великден контролни органи от Агенцията за безопасност на храните проследяват партидите с яйца за евентуална зараза със салмонела, но и ние следва да сме внимателни.