Чувството за световъртеж плаши. Особено ако възниква внезапно, например, при рязко ставане от дивана, леглото или от фотьойл.
Нормално ли е това състояние и кога трябва да се обърне внимание
Движението – това е неизменна потребност на всеки човек, и затова е толкова важно да бъдем здрави и активни всеки ден.
Здрав човек – това е този, който е с уверена и бодра походка, изправена стойка и здрав мускулен корсет и крайници.
За правилна координация на движенията са отговорни важни структури на нервната система – главен и гръбначен мозък, които осигуряват балансирана работа на мускули, кости и стави.
На координацията могат да влияят различни неблагоприятни фактори на външната и вътрешната среда. Именно те предизвикват нарушения на походката под формата на световъртеж.
Световъртежът невинаги е в норма и често свидетелства за сериозни проблеми със здравето – заболявания на сърдечно-съдови заболявания, ендокринна и централна нервна система.
Кога следва да обърнем внимание
Особено внимание следва да се прояви в следните ситуации:
- Симптомът се появява при повдигане на главата нагоре или голямо завъртане встрани;
- Проблемът се установява и при навеждане;
- Ако се нарушава равновесието на тялото при ходене или преминаване от хоризонтално положение във вертикално.
В такива ситуации не следва да се отлага и да се обръща към лекар за консултации.
Защо се появява световъртеж
Причини за внезапен световъртеж могат да са:
- Честите стресови ситуации, в които се оказва човек;
- Натрупване на физическа или психологическа умора;
- Състояние с рязко понижаване на кръвната захар – по-често се касае за ситуация, когато показателят падне под 3 милимола на литър.
Сред външните фактори, които могат да влияят на развитието на световъртеж, са:
- Слънчев удар;
- Отравяне с газове или със соли на тежки метали, сред които олово, кадмий и прочие варианти;
- Рязко понижаване на артериалното налягане.
Специално внимание следва да се обърне на сезонните хипо- и хипервитаминози – най-често това е недостиг на витамини от група В – В1, В6 и В2, които лесно могат да се попълнят с правилно хранене и комплексни добавки към храната.
Негативно въздействие върху появата на този симптом могат да имат заболявания на сърцето и на кръвоносните съдове. Световъртежи при рязко ставане или движение на главата е възможно да се развият:
- Недостатъчно постъпване на кислород към главния мозък – при хипотония – под 90 на 60, или изразена хипертония – над 160-180 горна граница, които се наблюдават при пропускане или предозиране с лекарства.
- Аритмия – забавен пулс – под 25-40 удара в минута или обратно, тахикардия, тахикардия с честота над 200-300 в минута.
- Тежки пороци на сърцето, при които намалява кръвообращението към главния мозък – пороци на аортата.
Освен това, в списъка с причини за внезапни световъртежи, предупреждават лекари, могат да възникнат проблеми с главния мозък. Сред които травми на главата, а също и травми на шийния отдел на гръбначния стълб.
Световъртежът при рязко движение на главата е възможен при наличие на дискови хернии – протрузии, онкологични заболявания в мозъка, не са редки случаите, когато именно световъртежът ни кара за първи път да заподозрем и разпознаем тумор на мозъка.
Още една причина за проблеми с равновесието могат да станат заболявания на нервна периферна система, сред които са неврит, възпалително заболяване на периферни нерви, когато се появяват болка и понижение на чувствителността, в тежки случаи става въпрос за парализа и парези, и полиневропатия – множествено увреждане на нервите, при което се наблюдава вял паралич, проблеми с чувствителността, развитие на трофични разстройства.
Нестабилност на походката е възможно и при заболявания на органите на слуха, например, сред които холеостеатом – туморно образувание, в което се съдържа мъртъв епител, а също и смес от кератин, кристали на холестерол, хроничен отит.
Кога е необходимо да се потърси медицинска помощ
Ако световъртежът продължава повече от седмица, а също и се съпровожда с такива симптоми като рязка слабост, гадене, дискомфорт в гърдите и проблеми с походката. С проблемите с равновесието може да помогне невролог.