Вирусите, убиващи бактерии, наричани бактериофаги или просто фаги, са най-многобройната и разнообразна група организми на планетата, които превъзхождат по численост всяка друга форма на живот, дори и бактериите.
Все по-голям научен интерес към бактериофагите
Фагите винаги са около нас и вътре в нас, те са естествени балансьори на бактериите. Там където има от едните, има и от другите.
Научният интерес към фагите нарасна във връзка с проблема с антибиотичната резистентност, която отчасти произтича от прекомерното използване на антибиотици.
Човечеството явно се нуждае от новите методи за борба с бактерии, и бактериофаги са една от многообещаващите алтернативи.
Наистина те могат да убиват супербактерии, като се насочват точно към врага и не засягат другите, например, полезните микроби.
Инженери-химици от Университета МакМастър в Канада създадоха удобна гел форма за приложение на бактериофаги. Учените култивират в лаборатория и опаковат бактериофаги с такава голяма плътност, че сами се превръщат в течни кристали.
Когато изследователите добавят химическо свързващо вещество, кристализиралите фаги образуват подобно на желатин вещество, което може да възстановява формата си след изрязване.
Уникалността е в концентрацията на фагите, която дава възможност да се създаде твърде материал. Миниатюрно парче от антибактериалния гел от само милиметър съдържа около 300 трилиона фаги.
Изследователите предполагат, че гел може да се използва за покритие на медицински импланти и на изкуствени стави.
Фагите може да се справят със замърсяването с пластмасови отпадъци
Използването му като антибактериално покритие е нещо съвсем очевидно. Но всъщност гелът от фаги е подходящ за най-различни цели. ДНК на бактериофагите лесно може да се редактира, може да се обучи да атакува ракови клетки, да яде пластмаса или да противодейства на замърсителите на околната среда.
Бактериофагите може би ще се превърнат в идеално решение за повечето предизвикателства, пред които е изправено човечеството.
Не само ще помогнат за справяне с антибиотичната резистност, но може и да са ефективни и срещу замърсяването с пластмасови отпадъци, за което учени от най-различни направления алармират, че заплашва живота в световния океан.