Учени от Университета Принстън създадоха вещество, което убива 25 най-агресивни бактерии, притежаващи резистентност към стандартните антибиотици.

Известно е, че съществуват 2 типа бактерии – грамположителни като златистият стафилокок и грамотрицателни като гонорейната бактерия.

Кога се очаква новият препарат да бъде пуснат в аптечната мрежа

Грамотрицателните бактерии са с допълнителен слой клетъчна стена, която ги предпазва от много антибиотици.

През последните 20 години се появиха 6 нови класове антибиотици, нито един от които не е бил активен по отношение на грамотрицателните бактерии.

Същевременно 70% от известните бактерии, предизвикващи заболявания при хората, вече са устойчиви най-малко към един антибиотик.

Съединението, за което съобщават учените, засега е с работно наименование SCH-79797. В рамките на експерименти е установено, че то ефективно унищожава 25 от най-агресивните, резистентни към повечето антибиотици бактерии, които влизат в топ 5 на най-актуалните заплахи за човечеството, според експертите на Американските центрове за контрол и профилактика на заболяванията.

Този силен ефект на новия препарат се осигурява чрез функционирането на едновременно 2 механизма. Пробива външната защита на бактериите и разрушава фолата – ключов елемент на синтеза на ДНК и на РНК.

Първите разработки на SCH са убивали клетки на бактерии и на човек с еднаква ефективност, затова не би трябвало да се използват в медицината, тъй като болният умирал по-бързо от инфекцията.

Многообещаващ антибиотик благодарение на 2 механизма

Производното irresistin-16 се оказва по-приемливо като потенциално лекарство – за бактериални клетки е 1000 пъти по-опасно, отколкото за човешки клетки.

Това го превръща в многообещаващ антибиотик. Ефективността на новия препарат вече е демонстрирана в хода на експериментите с мишки.

Предстои доста дълъг път, докато препаратът бъде одобрен за употреба в медицинската практика, но все пак е успокоителна новина, тъй като до неотдавна изобилстваше информацията как заради супербактериите ще се повиши смъртността.

Науката напредва, затова има вероятност в близките няколко години да бъдат разработени и ефективни препарати срещу най-опасните бактерии.

Разбира се, трябва да бъдат положени още усилия в посока намаляване на употребата на антибиотици, когато това не е нужно. В това е коренът на проблема и изобщо превръщането на обикновени бактерии в опасни обитатели на микрофлората.