Американски учени модифицираха важният антибиотик ванкомицин с надеждата да се справят с една от най-опасните бактерии в света.
Новата версия на лекарството е създадена с огромен запас от устойчивост и е хиляда пъти по-мощна от предходната.
Бори се със супербактериите едновременно по 3 начина, като на практика не им оставя шансове за оцеляване.
Новото лекарство все още предстои да бъде тествано върху животни, а след това и върху хора.
Група учени от Изследователския институт Скрипс се надява, че в случай на успешни клинични изпитвания модифицираният ванкомицин ще може да се използва още след 5 години.
Битката със супербактериите
Експертите вече няколко пъти предупреждават, че сме на прага на постантибиотичната епоха, в която някои инфекции ще престанат да се поддават на лечение.
Сред инфекциите трудно поддаващи се на лечение и предизвикващи опасения сред лекарите, се отличават тези, предизвикани от ванкомицин-резистентен ентерокок – ВРЕ.
ВРЕ се открива в болниците, като може да предизвиква сериозни инфекции на рани и сепсис. И според СЗО представлява сериозна заплаха за човешкото здраве.
Някои антибиотици са ефективни срещу ВРЕ, както преди, но ванкомицин, който е на 60 години, вече е безсилен срещу тази супербактерия.
Група учени от Института Скрипс решили да установят, дали ще успеят да преобразуват ванкомицинът и да възстановят неговата предишна бойна сила.
Те модифицирали молекулярната му структура на стария антибиотик така, че максимално успешно да атакува бактериите на най-уязвимото място, разрушавайки клетъчните им стени.
3 модификации се оказали стратегически най-важни, повишавайки силата и продължителността на действие на лекарството.
Първо била направена само една промяна в молекулата на ванкомицина, с която се решава проблема с устойчивостта към този антибиотик.
А след учените правят и още 2 малки промени, които отварят на антибактериалния препарат 2 нови пътя за унищожаване на бактерии.
Така антибиотикът вече разполага с 3 механизма за убийства на бактерии.
И устойчивост към този антибактериален препарат вече ще се формира много трудно.
Цялата молекула вече е модифицирана да се бори с възникване на резистентност на супербактериите.
Модифицираният антибиотик успявал да унищожи проби от ВРЕ в лабораторни условия и на практика не загубва ефективността си и след 50 цикъла на взаимодействие с бактериите.
Живите организми не са в състояние едновременно да заобикалят 3 независими механизма за тяхното унищожение.
Дори и да намерят решение на единия проблем, те все пак ще бъдат ликвидирани от антибиотика по двата други.
Така че лекарите могат да използват модифициран ванкомицин, без да се притесняват, че бактериите могат да станат нечувствителни към него.
През изминалия месец в медиите излезе публикация, че в кръвта на комодския варан е открито вещество, което може да се използва за лечение на инфектирани рани.
Слюнката на влечугото съдържа множество различни типове бактерии, които по някаква причина, по никакъв начин не влияят на варана.
Учени от университета Джордж Мейсън в САЩ създадоха синтетично вещество на основата на молекули от кръвта на варана, което притежава антибактериални свойства.
И установили, че то спомага за по-бързо заздравяването на рани при мишки.
В описанието на изследването те посочват, че този белтък потенциално може да се превърне в антибиотикът на бъдещето.
Това може да е крачка напред в търсенето на нови антибиотици, необходими за борбата със супербактериите.