Създаването на нов вид лечебни заведения става възможно след приемането от Министерския съвет на законопроект, с който се предлага на Народното събрание да измени и допълни Закона за лечебните заведения.

Какво цели правителството с лечебни заведения без лекари

В съобщението, публикувано на сайта на правителството, се посочва, че в новата организационна структура няма да работят лекари, а само асистенти на медицински специалисти, както и медицински сестри и акушерки.

Специалистите по здравни грижи ще осъществяват самостоятелно здравни дейности, за които не се изисква медицински специалист.

Такива са манипулации и дейности, свързани с промоция на здравето, както и с предотвратяването и предпазването от болести – превенция и профилактика.

Целта на предлаганата промяна е чрез създаването на този особен вид лечебно заведения тези дейности и услуги да бъдат изведени извън сивия сектор и да се избегнат доплащания, които правят здравноосигурените лица за този тип здравни услуги.

Така ще бъдат регламентирани и до известна степен извадени на светло.

Ще намалеят ли доплащанията с новия вид лечебни заведения

Цените в специализираните центрове за профилактика и манипулации ще бъдат обявени на ценоразпис и съответно може да бъде предложено НЗОК да заплаща част от тях, а и съответно дейностите ще подлежат на контрол.

Може би законопроектът е като отговор на правителството на доклад на Европейската комисия, съгласно който в България се доплаща най-много за здравеопазване от целия Европейския съюз.

И ако разходите за здраве, които правят НЗОК и Здравното министерство за 2020 г. са малко над 5 млрд. лева, то с доплащанията, които в повечето случаи не са и регламентирани, сметката за здраве за българската икономика и за българските граждани набъбва до може би 15 млрд. лева.

Създаването на тези Центрове за профилактика и за медицински манипулации надали ще промени съществено картината, но поне за част от медицинските манипулации ще има яснота колко точно струват и какви са пазарните цени и колко българските граждани плащат за тях.

В съобщението в сайта на правителството по повод измененията и допълненията в Закона за лечебните заведения се посочва още, че ще се създаде и структура, която да анализира какви са реалните цени на лекарствата и медицинските изделия, внасяни от трети страни в България.