Шиповете /остеофити/на врата най-често са вследствие на дегенеративни и дистрофични изменения в анатомичните структури на гръбначния стълб.

Разрастване на съединителната тъкан, която след време се превръща в костна, е възможно както в пространството между шийните прешлени, така и на самите тях.

Шипове на врата - как се образуват

Причини за възникване

Всички прешлени на шията са уникални по своята структура. На врата се пада голямо статично и динамично натоварване, което може да провокира микротравми и развитие на дегенеративни процеси.

Шипове най-често се образуват в областта на прешлени C5-C6. Костните израстъци съществено влошават качеството на живот на човек, тъй като оказват натиск на нервите и големите съдове. Възможно е и да предизвикат нарушения на чувствителността в много части на тялото.

Образуването на остеофити не се смята за самостоятелно явление, а се развива при съпътстващи заболявания. Шипове на шийния отдел на гръбначния стълб възникват най-често като усложнение на дегенеративни процеси на фона на остеохондроза или остеоартроза.

При дистрофия на междупрешленен диск се наблюдава разрастване на съединителна тъкан с по-нататъшно срастване на прешлени, което води до спондилоза.

Съществуват редица неблагоприятни фактори, които могат да предизвикат развитие на шипове на врата, сред тях са:

  • Заседнал начин на живот
  • Травми на гръбнака
  • Големи натоварвания на шията
  • Затлъстяване
  • Възпалителни процеси в костната тъкан
  • Нарушение на хормоналния фон и на метаболитните процеси
  • Наследственост
  • Кифоза и сколиоза
  • Съпътстващи патологии от дегенеративен характер
  • Психоемоционално напрежение
  • Туморни образувания

Симптоматика

Единичен шип с малък размер няма клинични проявления. Изразени симптоми на увреждане на шийния отдел на гръбначния стълб се появяват при активно нарастване на костните образувания. Това е свързано с прищипване на кръвоносните съдове и нервните влакна.

Това състояние се съпровожда с нарушаване на кръвообращението в мозъка, което предизвиква кислороден глад на клетките.

Сред основните признаци на шипове на врата са:

  • Болки при движения на шията
  • Нарушение на подвижността на гръбначната ос
  • Световъртеж
  • Промяна на звуковото и зрителното възприятие
  • Главоболие
  • Нарушение на координацията на движенията
  • Колебания на артериалното налягане
  • Силно изпотяване

Диагностика

Първо се снема анамнеза на оплаквания и съпътстващи заболявания, след което се прави преглед и палпаторно изследване на засегнатите участъци. За потвърждаване на диагнозата и за определяне на първопричината за заболяването се назначават редица изследвания.

С биохимия на кръвта се определя наличието на възпаление в организма. Рентгенография показва локализацията на шиповете на врата и мащаба на разпространение на съединителна тъкан.

ЯМР и компютърна томография установяват първичните проявления на структурни изменения в гръбначния стълб. Електроневромиография определя нарушение на функционалността на нервните окончания.

С помощта на ЯМР могат да се видят в детайли напречните сечения на меките тъкани и на костите. При провеждане на изследването не се използва радиация. Освен това, ЯМР за разлика от рентгена и компютърната томография, дава подробна информация за състоянието на меките тъкани – дискове и нерви.

Ако резултатите от ЯМР съвпаднат с оплакванията, например, голям шип бъде открит до нерва на 6-ти прешлен, то с това поставянето на диагнозата приключва. Въпреки това резултатите от ЯМР невинаги съвпадат с оплакванията.

За потвърждаване на диагнозата се правят и електродиагностични тестове – изследва се нервната проводимост на ръцете, като тестът обикновено се съпровожда с електромиограма, която оценява електрическата активност на мускулите.

Тези изследвания могат да помогнат за определяне къде е прищипан нервът от нарасналия шип, което може да е полезно, ако окончателната диагноза не е потвърдена от ЯМР.

Лечение на шипове на врата

В ранните стадии на развитие на патологичното състояние се назначава комплексна терапия. Най-често включва медикаментозно лечение, средства за физическа рехабилитация и препоръки за промяна на начина на живот.

В тежки случаи, когато консервативните методи не дават резултат, шиповете се премахват хирургично.

Промяна на активността

За облекчаване на болезнените усещания може да помогне кратък отдих, 1-2 дни или ограничаване на активността. Друга възможност е поддържането на гръбнака изправен по-продължително време.

Например, работата на бюро, при което е налице изгърбване може да доведе до влошаване на проблема. Затова се старайте да коригирате стойката и да правите по-чести почивки, например, на 40 минути по 5-10 минути ставане от стола и кратка разходка, това помага за намаляване на симптомите.

Терапия с топло и студено – прилагането на топли и охлаждащи компреси в областта на шията в някои случаи помага за намаляване на болезнените усещания.

Редуват се топли с охлаждащи. Полезни са топлите душове, както и електрическите одеяла, които добре загряват областта на шията. Някои минерални води у нас, например, в Павел баня, помагат за трайно облекчаване на болките.

Медикаментозна терапия

Първо се назначават средства за облекчаване на симптомите. За справяне с болезнените усещания се изписват нестероидни противовъзпалителни средства и обезболяващи, но не могат да се приемат постоянно.

Днес е практика лекарите да се стараят да изписват колкото се може по-малко обезболяващи и противовъзпалителни при болки в шията.

За понижаване на патологичния тонус на мускулите се прилагат миорелаксанти, а за подпомагане на регенерацията на хрущялната тъкан могат да помогнат хондропротектори.

За намаляване на възпалението в меките тъкани се изписват инжекции с витамини от група В. Използват се и загряващи мехлеми, които са за местно приложение.

Народна медицина

Нетрадиционната медицина е спомагателен метод за лечение и помага за намаляване на болезнените усещания в областта на шията. За тази цел се използват отвари от билки.

Например, добър болкоуспокояващ ефект има глогът. Сухите цветове на растението се заливат с вряла вода и се оставят да престоят за 30 минути. Отварата се пие на малки порции преди хранене.

Благоприятно на местното кръвообращение действат компресите на основа на животински мазнини с добавяне на пчелни продукти.

Физиотерапия

Физиотерапевтичните процедури оказват болкоуспокояващо и противовъзпалително действие.

За намаляване на негативните проявления на шиповете на врата помагат процедури като медикаментозна електрофореза, апликации с лечебна кал, мануална терапия и балнеоложки процедури.

Физиотерапевт или друг квалифициран специалист може да подбере упражнения, насочени към повишаването на силата и подобряване на гъвкавостта на шията, което често води до намаляване на болезнените усещания. Лечебната гимнастика влиза в повечето програми за лечение на болки в шията.

Масажи

Добрият масаж спомага за намаляване на сковаността в шията и болките, а също се отразява благоприятно и на общото състояние на пациента. Понякога масажните методики са част от физиотерапевтичната програми.

Разтягане на гръбнака

При разтягане на гръбначния стълб, без да се използват тежести, може да се постигне забавяне на дегенеративния процес, свързан с формирането на шипове и подобряване на състоянието на междупрешленните дискове.

Шиповете на врата рядко налагат операция

Ако на фона на шиповете се развият симптоми на шийна радикулопатия – притискане на нервно коренче на шията, или на шийна миелопатия – притискане на гръбначния мозък, които продължават да прогресират, може да се назначи операция, за да се предотврати увреждане на нерв и/или на гръбначния мозък.

При компресия на нервно коренче обикновено се назначава предна шийна дисектомия с фузия. При компресия на гръбначния мозък се извършва декомпресионна операция.

Областта на шията е изключително рискова за оперативни интервенции, затова лекарите максимално отлагат и назначават алтернативни методи на лечение. Трудно се прогнозира и доколко ефективна би била подобна операция.