Шиповете /остеофити/на врата най-често са вследствие на дегенеративни и дистрофични изменения в анатомичните структури на гръбначния стълб.
Разрастване на съединителната тъкан, която след време се превръща в костна, е възможно както в пространството между шийните прешлени, така и на самите тях.
Шипове на врата - как се образуват
Причини за възникване
Всички прешлени на шията са уникални по своята структура. На врата се пада голямо статично и динамично натоварване, което може да провокира микротравми и развитие на дегенеративни процеси.
Шипове най-често се образуват в областта на прешлени C5-C6. Костните израстъци съществено влошават качеството на живот на човек, тъй като оказват натиск на нервите и големите съдове. Възможно е и да предизвикат нарушения на чувствителността в много части на тялото.
Образуването на остеофити не се смята за самостоятелно явление, а се развива при съпътстващи заболявания. Шипове на шийния отдел на гръбначния стълб възникват най-често като усложнение на дегенеративни процеси на фона на остеохондроза или остеоартроза.
При дистрофия на междупрешленен диск се наблюдава разрастване на съединителна тъкан с по-нататъшно срастване на прешлени, което води до спондилоза.
Съществуват редица неблагоприятни фактори, които могат да предизвикат развитие на шипове на врата, сред тях са:
- Заседнал начин на живот
- Травми на гръбнака
- Големи натоварвания на шията
- Затлъстяване
- Възпалителни процеси в костната тъкан
- Нарушение на хормоналния фон и на метаболитните процеси
- Наследственост
- Кифоза и сколиоза
- Съпътстващи патологии от дегенеративен характер
- Психоемоционално напрежение
- Туморни образувания
Симптоматика
Единичен шип с малък размер няма клинични проявления. Изразени симптоми на увреждане на шийния отдел на гръбначния стълб се появяват при активно нарастване на костните образувания. Това е свързано с прищипване на кръвоносните съдове и нервните влакна.
Това състояние се съпровожда с нарушаване на кръвообращението в мозъка, което предизвиква кислороден глад на клетките.
Сред основните признаци на шипове във врата са:
- Болки при движения на шията
- Нарушение на подвижността на гръбначната ос
- Световъртеж
- Промяна на звуковото и зрителното възприятие
- Главоболие
- Нарушение на координацията на движенията
- Колебания на артериалното налягане
- Силно изпотяване
Диагностика
Първо се снема анамнеза на оплаквания и съпътстващи заболявания, след което се прави преглед и палпаторно изследване на засегнатите участъци. За потвърждаване на диагнозата и за определяне на първопричината за заболяването се назначават редица изследвания.
С биохимия на кръвта се определя наличието на възпаление в организма. Рентгенография показва локализацията на шиповете на врата и мащаба на разпространение на съединителна тъкан.
ЯМР и компютърна томография установяват първичните проявления на структурни изменения в гръбначния стълб. Електроневромиография определя нарушение на функционалността на нервните окончания.
Лечение на шипове на врата
В ранните стадии на развитие на патологичното състояние се назначава комплексна терапия. Най-често включва медикаментозно лечение, средства за физическа рехабилитация и препоръки за промяна на начина на живот.
В тежки случаи, когато консервативните методи не дават резултат, шиповете се премахват хирургично.
Препарати
Първо се назначават средства за облекчаване на симптомите. За справяне с болезнените усещания се изписват нестероидни противовъзпалителни средства.
За понижаване на патологичния тонус на мускулите се прилагат миорелаксанти, а за подпомагане на регенерацията на хрущялната тъкан могат да помогнат хондропротектори.
За намаляване на възпалението в меките тъкани се изписват инжекции с витамини от група В. Използват се и загряващи мехлеми, които са за местно приложение.
Народна медицина
Нетрадиционната медицина е спомагателен метод за лечение и помага за намаляване на болезнените усещания в областта на шията. За тази цел се използват отвари от билки.
Например, добър болкоуспокояващ ефект има глогът. Сухите цветове на растението се заливат с вряла вода и се оставят да престоят за 30 минути. Отварата се пие на малки порции преди хранене.
Благоприятно на местното кръвообращение действат компресите на основа на животински мазнини с добавяне на пчелни продукти.
Физиотерапия
Физиотерапевтичните процедури оказват болкоуспокояващо и противовъзпалително действие.
За намаляване на негативните проявления на шиповете на врата помагат процедури като медикаментозна електрофореза, апликации с лечебна кал, мануална терапия и балнеоложки процедури.