Представете си – току що сте обядвали и паякът вдига вашата кола. Или синът ви изведнъж казва, че неговата приятелка, която трябва да си признаете въобще не ви е симпатична, е бременна. Как вашият организъм реагира на подобни изненади?
Започва да се запасява с хормоните на стреса – адреналин и кортизол, които спешно започват да се синтезират от надбъбречните жлези. В резултат се повишава кръвното налягане, сърцето започва да бие като лудо и на вас изведнъж ви се прияжда.
И какво да направите – да се подадете на инстинктите си или да се опитате да се вземете в ръце и да се контролирате?
Овесена каша, сър!
Стресът активно „изсмуква“ всички витамини от група В, без които не е възможно нормалното функциониране на нервната система. За да попълните техният недостиг яжте хляб с трици, елда, просо и овесена каша, а също фасул и грах. В5 се нарича и „антистресов витамин“ присъства и в гъбите, морските риби, яйцата.
Следващата жертва на стреса е калият – кайсии, банани, авокадо, фурми или сушени кайсии, калций – мляко, извара, сирена, кашкавали и магнезий – морски дарове, месо, орехи, зелени зеленчуци.
Полезна практика е стресът да се изяжда с бразилски орехи и да се „плаши“ с чесън. В тези продукти както и в бирената, и в кафявия орис, се съдържа селен, който е съвършено необходим по време на нервните сътресения. Още един борец за здрави нерви е цинкът – присъства в бобовите, яйчния жълтък, тиквените семки и в стридите.
Витамин С – цитрусови, зеле, домати, кивита, Е – ядки, семена, растителни масла, провитамин А – черен дроб, рибено масло, жълти и червени плодове и растителни влакна – пресни плодове и зеленчуци, успешно се справят със свободните радикали, които по време на стрес се образуват особено активно.
Тайната на еуфорията
Храната е най-достъпният източник на удоволствие. Когато в стомаха попадне вкусно парче храна, в кръвта се отделят ендорфини, или „хормони на щастието“. Човек бива обхванат от еуфория и проблемите минават на втори план.
„Ощастливяващ“ ефект имат дори най-обикновените продукти. Шоколад, само не млечният и сладкият, а черният и горчивият, калориите в него са много по-малко, а активните вещества повече.
Медът, с който успешно може да се замени захарта. Картофите, бананите, чушките. Морските риби, яйцата, пилешкото, пуешкото, бисквитите. Подправките – босилек, джинджифил, лют червен пипер, целина.
20 минути след началото на храненето мозъкът започва да образува заветните хормони. А след трапеза се разходете добре на чист въздух. Активните разходки също стимулират освобождаването на ендорфини и едновременно се разделяте с излишно поетите калории.
Не пий вино, Гертруда!
А ето какво не бива да се прави по време на стрес, да се пие „горчиво“. Кафето, чаят, безалкохолните газирани напитки и енергийните напитки също не са добър вариант. В техния състав влизат кофеин и теобромин, които силно възбуждат и обострят емоциите.
Силното кафе е добре да се пие от човек, който вече има весело настроение и много положителни планове за бъдещето. А на тези, чиято душа е като надраскана от котка, кофеиновата напитка ще им помогне само отново и отново да си спомнят неприятната ситуация и превъртят през ума си възможните варианти за тяхното решение.
При стрес не трябва да се консумират чипсове. Излишъкът от сол и подправки допълнително повишават артериалното налягане.