Синдром на крушовидния мускул – това е болков синдром, който се локализира в седалищните, а също глутеалните или бедрените, мускули, като понякога се разпространява и обхваща горната част на бедрата, глезените и срамната област.

Причини за появата му могат да станат прекомерните тренировки и разтягане. Какво да правим, ако все пак се появи и по-важното, как да го избегнем?

Крушовидния мускул представлява нещо като равнобедрен триъгълник, който започва в долната част на гръбнака – закрепва се с основата си към предната повърхност на кръстната кост странично към 2-ро и 4-то кръстни отвърстия, и се съединява с горната бедрена кост.

Функцията му се заключава в абдукция на бедрата и ротацията им на навън, тоест осигурява извъртането на краката и на стъпалата.

Именно този механизъм се използва в първия стадий на ходене и бягане, когато се каним да направим първата крачка.

Симптоми

Признаци са мравучкане, болка или изтръпване в областта на седалищните мускули. Често се бърка с болката в седалищния нерв, тъй като крушовидния мускул е разположен до него.

Когато крушовидния мускул е раздразнен, възпален или отекъл, седалищният нерв също страда. Бегачите отиват на лекар и не се оплакват от болки в тази част на тялото.

Те разказват за болки в седалищните части, сякаш минава електричество, който започва от това място и надолу по крака. Болните се стараят да се отърват от неприятните усещания с помощта на разтягане, но в крайна сметка болката само се усилва.

Доктор Даниел Виджил, специалист по спортна медицина разказва, че приблизително така изглежда типичната история на синдрома на крушовидния мускул.

Това не е остра болка, която внезапно се усеща по време на бягане. По-скоро, това са бавно прогресиращи, коварни болезнени усещания.

Най-често бегачите се сблъскват с този проблем след бягане по хълмове. След разтягане болката не само не отминава, а напротив – бавно и уверено прогресира.

Синдром на крушовидния мускул - лечение

Първото, което трябва да се направи след потвърждаване на диагнозата, е да се успокои и отпусне напрегнатия възпален мускул. Процедурата е много проста – спират се всякакви тренировки.

Доктор Виджил използва 2 варианта за укрепване на крушовидния мускул – разтягане и специални упражнения, имитиращи бягане.

Освен това, следва човек да се потърси треньор и да се научи да бяга правилно, тъй като най-разпространената причина за възникване на този неприятен синдром е неправилната техника на бягане.

Масажната ролка или топката за тенис могат да станат добро решение за отпускане на напрегнат и уморен мускул. Но ще трябва да се постараете, тъй като този вид масаж е добър основно за големите мускули, разположени на повърхността – четириглавия мускул на бедрата, седалищните мускули и т.н.

Достигането на крушовидния мускул е доста по-трудно, особено ако изберете масажна ролка с релефна повърхност.
Именно затова е препоръчително да използвате топка за тенис.

Необходимо е просто да седнете на нея, да намерите болезнената точка и за кратко да постоите на нея.

Срокове за възстановяване

Ако бързо сте открили проблема, избавянето от него е достатъчно лесно – при съблюдаване на всички правила, болката отминава буквално за няколко седмици.

Статистиката гласи, че възстановяването може да отнеме от 2 до 4 или от 4 до 6 седмици.
Също наличието на синдрома на крушовидния мускул съвсем не означава спиране на тренировките.