Двигателната система на човешкото тяло е устроена много сложно. Синкинезията – това е явление, което може да бъде както напълно естествено, така и патологично.
Нормално или патологично състояние
Синкинезията е явление, при което произволните движения на една група мускули предизвикват неволни движения на други мускули. Това съвсем не е задължително да говори за някакви нарушения или болести – синкинезията може да е нормална и естествена.
Например, всеки може да види пример за нормална синкинезия при ходене или бягане, когато крачката на десния крак се съпровожда с размах на лявата ръка. Така синкинезията помага за запазване на равновесието при ходене, бягане и скокове.
Друг пример за не патологична синкинезия – при вдигащ тежести обикновено се появява характерна гримаса на лицето, изразяваща крайно напрежение.
Мимическите мускули, които не участват пряко във вдигането на тежестите, неволно се напрягат заедно с мускулите на торса и на крайниците.
Един от разпространените видове детска синкинезия е свързан с произнасянето на някои звуци: неволно повдигане на небцето, което може да предизвика логопедични проблеми.
Патологичната синкинезия може да е вродена или да се появи след някои заболявания или вследствие на определени патологични изменения. Към тях се отнасят:
- Недостиг на витамини и минерални вещества, предизвикващи желязодефицитна анемия;
- Патологични изменения на гръбначния стълб, провокиращи увреждане или прищипване на нервните коренчета;
- Травми, предизвикващи увреждане на нервните влакна;
- Неврити, инсулти;
- Новообразувания в главния и гръбначния мозък;
- Менингит и енцефалит;
- Детска церебрална парализа;
- Атрофия на мускулите и други.
Повече от 55% от хората с парализа на Бел, засягаща лицевия нерв, впоследствие се сблъскват с мимически синкинезии. Понякога това може да се изразява не само в проблеми с мимиките или със свличане на клепачите.
През 2020 г. учени от университета на Уисконсин описват случай, при който при 45-годишен болен, прекарал остра парализа на десния лицев нерв, се нарушава слуха.
Изследванията показали наличие на лицево-стременна синкинезия. Проблемът е бил решен по хирургичен път – с разрязване на сухожилието на стременния мускул.
Известно е, че синдромът на неспокойните крака в 50% от случаите е свързан със скрита синкинезия, което може да се потвърди от диагностично функционални тестове.
С какво пречи синкинезията
Това състояние не е опасно за живота, но може съществено да понижи неговото качество. И това не е всичко, например, в детска възраст синкинезията може да доведе до трудности в обучението на писане и правилно говорене.
При норма синкинезията е естествена за бебетата, но с възрастта трябва да намалява и да изчезне. Забелязано е, че в последните десетилетия съществено се е увеличило количеството синкинезии при деца в училищна възраст.
Специалистите свързват това явление с факта, че при съвременните деца не са толкова добре развитие навиците на фина моторика, а това е пряко свързано с развитието на мозъчните функции.
Изказва се мнение, че моторната неловкост на настоящите поколения нараства, поради по-малката ангажираност на децата в битовите дела.
Ако в средата на миналия век от детството момичетата са се учили да шият, да предат, да плетат кичурите на по-малките, да готвят, момчетата да стържат, да пилят и да режат, то днес повечето от тези занятия, които отлично развиват фината моторика, остават извън интересите не само на децата, но и на повечето родители.
Оттам се появяват и проблемите в обучението впоследствие, а също и логопедичните нарушения.
При възрастните заради синкинезия също възникват проблеми. Изследванията показват, че при прекарана парализа на Бел се развива синкинезия в една или в друга степен.
Всички с прекарана такава парализа изпитват комуникативни проблеми, като степента на затрудненията е пряко свързано с тежестта на синкинезия.
Аналогично изследване на друга група на учените открива понижаване качеството на живот, свързвано с развитие на лицева синкинезия.
Това е напълно разбираемо – неспособността напълно да се контролира собственото лице не би се харесало на никого. Да, и при околните това би могло да предизвика, ако не антипатия, то нездрав и неприятен интерес.
Лекува ли се синкинезия
Лечението и неговата успешност зависят от това от какво е било предизвикано нарушението, каква е неговата природа, колко е развита синкинезията. В детска възраст повечето синкинезии могат да се отстранят с помощта на добър невропсихолог.
Подобни методики съществуват и за лечение на някои видове синкинезии при възрастните. Но понякога може да е необходима хирургична интервенция, приложение на различни лекарствени препарати.