Днес за любителите на спорта има всевъзможни съвременни направления: Fitmix, Zumba, йога, стречинг, кросфит, таебо и много други.
И ако вече сме чували за повечето от тях, има и нови разновидности, които тепърва набират популярност и свои почитатели.
Например, съвсем неотдавна модерно стана скалното катерене, което се превърна в достойна алтернатива на обичайния фитнес.
Физическото натоварване при катерене е сравнимо с това, което получаваме в залата, но доста по-интересно и по-активно.
Скално катерене – като вид фитнес и хоби
Получава официален статут през 1947 г., именно тогава в Кавказ за пръв път със състоят първите състезания.
По-късно държави като Австрия, Швейцария, Германия и Великобритания активно подкрепят неговото развитие.
Но все пак лидер по брой организирани състезания сред различните възрастови категории става Русия. Преди 7 години признават алпинизма за олимпийски вид спорт.
Днес повечето официални състезания по скално катерене се провеждат на площадки с изкуствен релеф, които имитират планински зъбери и скали.
За тази цел се създават трасета с различна степен на трудност.
В специално оборудвани помещения може да се тренира и да се усъвършенстват уменията, без да се напускат пределите на града, независимо от метеорологичните условия.
Катерачна стена за гъвкаво тяло
Днес алпинизмът успешно се развива като екстремен и активен вид тренировка.
Много от големите фитнес центрове вече предлагат на клиентите си да опитат възможностите на своето тяло на катерачна стена.
Смята се, че няма противопоказания за практикуване на скално катерене.
Подходящи са за всички възрастови категории и за всяко ниво на физическа подготовка, а също и за хора, които не обичат монотонни и скучни тренировки.
За скално катерене е подходяща обикновена спортна екипировка от естествен материал, удобни маратонки.
По думите на инструкторите, този вид спорт може напълно да заменим заниманията, към които сме свикнали.
Физическото натоварване, използвано при изкачване на високо, е толкова голямо, че позволява да се натоварят почти всички групи мускули и дори тези, които е трудно да натоварят на фитнес уредите.
И което е още по-важно, няма опасност от травмиране на ставите и гръбнака.
Обикновено за тренировки се предлагат няколко вида трасета, особено популярни са релефните и по-плоските. Те са разчетени на различно ниво на подготовка.
Известни са няколко вида скално катерене:
• Боулдеринг
Височината на стената не надвишава 5 метра и не изисква специално осигурително оборудване.
• Трудност и скорост
Над 7 метра.
Ползата от скалното катерене е очевидна. То развива гъвкавост, издръжливост, оформя фигурата.
Благодарение на това тялото ни става пластично и стройно.
Първите тренировки е най-добре да се проведат под вещото око на опитен инструктор, който трябва да ви научи как да си сложите и закрепите специално снаряжение.
Също обяснява как правилно се разпределя физическото натоварване, запознава с правилата за поведение и с техниката по време на работа на релефна повърхност.
Както и при всеки друг вид тренировка не трябва да се забравя и за загрявката, която подготвя тялото за предстоящото изкачване.
Скалното катерене се допуска, дори и за хора с наднормено тегло. Разбира се, на първо време тренировките ще изискват усилия.
Но след няколко седмици редовни тренировки и правилно хранене мазнините започват да се топят, а тялото се стяга и укрепва.