Защо на детето може да не му харесва да ходи на детска градина и как родителите могат да повлияят на ситуацията?
Когато забирате детето от градината, и ви се струва тъжно, а вечер започва да се тревожи, че утре отново ще го заведат там, не се преструвайте, че всичко е наред.
1. Да съберем информация
Вслушайте се какво детето ви разказва за възпитателите и другите деца. Вярвайте му, дори и да има измислица, твърденията му не са лишени от истина.
Но когато разговаряте с детето избягвайте въпроси, в който вече се съдържа желанията отговор. Например – Да не те обиждат там? Или – Отнасят ли се добре с теб?, и така нататък.
И още повече – не изразявайте пред детето вашето лично недоволство от детската градина или от възпитателите и техните методи. Това също може да бъде сред причините за нежеланието на детето да ходи там.
Обикновено децата в предучилищна възраст в игрите копират поведението на възрастните. И в детската градина те играят на това, което наблюдават у дома, а у дома – това, което виждат в детската градина.
Поиграйте си с детето на детска градина, и му предложете ролята на възпитател, тогава ще можете да разберете много за човека, на когото доверявате най-скъпото си същество.
Играта с разменените роли ще ви помогне много и да се избавите от нежеланието му да посещава детска градина.
2. Най-добре е веднъж да видите
Няма да е излишно да потърсите причините за нежеланието на детето да ходи и в самата градина. Ако проведете наблюдение, ще можете да забележите, с кои възпитатели детето се чувства спокойно.
Поговорете с други родители от вашата група и с тези, чиито деца по-рано са били при този възпитател, изяснете, дали и при други деца е имало подобни проблеми и с какво са били свързани те.
Опитайте да отидете да забирате детето по различно време, без да уведомявате предварително преподавателите, и да се вслушате, как персонала на детската градина се отнася с децата, с какво са заети те, как се отнасят едно с друго.
Помолете възпитателите да ви покажат помещението, където детето спи, играе, яде и се разхожда. Направете им оценка от гледната точка на детето.
Дали там е интересно, уютно, комфортно и безопасно? Какво може да го плаши? Наблюдавайте за малко, как децата решават конфликтите си. Разполагате с това право.
3. Когато проблемът е във възпитателя
Следва да обърнете внимание, ако възпитателите сами се оплакват от вашето дете. Но не бързайте да им вярвате сляпо или, обратното, да игнорирате техните твърдения.
Постарайте да разберете каква е наистина ситуацията.
Често неопитните или изпитващите професионални затруднения възпитатели се опитват да се отърват от проблемното дете, към което е нужен индивидуален подход или повече внимание. Да, и най-добрият начин за защита е нападението.
Във всеки конфликт винаги има минимум 2 страни. И няма такъв случай, при който само едната страна да е права или виновна.
Но за вашето дете можете да се застъпите само вие, родителите.
Затова, ако се сблъскате с подобни трудности в детската градина, особено ако детето без проблем посещава другите детски центрове и кръжоци, не се бойте да го преместите в друга група или друга детска градина.