Най-често от усложнения след простудни заболявания страдат хората в напреднала възраст и малки деца. Младите и здравите също са в зоната на риска, понякога и защото са твърде уверени в собствените си сили и не отдават особено значение на тревожните симптоми.

Какви са вероятните последствия от вирусите, защо не за всички е необходим строг постелен режим и как да предпазим сърцето от последствията на тежки заболявания?

От топло към по-студено

Студът се сменя с доста топло време. В началото на миналата седмица температурите се бяха понижили до типично зимни, а сега се затопли съществено. Лекари предупреждават – сега е необходимо да бъдем бдителни както никога, защото е по-голяма вероятността от последствия от прекарана остра вирусна инфекция.

Това са всички вирусни инфекции, които е възможно да протекат и тежко. Понякога те протичат леко, почти незабележимо за човек. И едва след това, след снемане на анамнеза, лекарят открива връзка между това, че преди месец на човек го е боляло гърлото, а сега кръвната му захар е започналата да се повишава.

Заболяването може да е както тежко, но без последствия, така и леко, но с тежки последствия.

Според експерти, усложненията може да са различни – страда сърцето – ендокардити, миокардити, сърдечна недостатъчност, нервна система – тревожност, панически атаки. Възможни са и последствия и за белите дробове – пневмония, пневмосклероза и бронхите – продължително обострящ се бронхит.

Не е изключено обостряне на астма и на захарен диабет тип 2, а също и възникване на захарен диабет първи тип. В някои случаи се обостря хипертония, повишава се риска от инсулти и инфаркти, задълбочава се сърдечна недостатъчност.

За да се избегнат проблеми, е необходимо строго да се спазват всички лекарски препоръки, и не само по време на лечение.

Препоръката е винаги след прекарана вирусна инфекция, без значение дали това е грип или друга остра респираторна, след 3-4 седмици да се направят изследвания – пълна кръвна картина, на урина, биохимично изследване на кръвта.

При поява на симптоми като задъхване, паническа атака, нарушения на съня, промяна на цвета и миризмата на урината, поява на болки в корема, това трябва да е повод да се потърси консултация с личния лекар.

Когато болестта е в носа

На първо място обръщаме внимание на проблемите, касаещи ушите, носа и гърлото. Това са входните врати за всяка инфекции.

Острата вирусна инфекция се съпровожда с левкоцитопения, тоест понижаване на имунния отговор, на този фон всяка бактериална флора, с която имунитетът се справя лесно, при потиснатото му състояние започва активно да се размножава.

Образува се слой от бактерии, което понякога води до усложнения под формата на бактериален синузит, остър среден отит.

Честотата на всички усложнения след остри вирусни инфекции е приблизително 40%, но от тях само 3% се падат на синузитите и 1% са отити.

Запушването на ушите, болка в областта на синусите и силното запушване на носа невинаги са симптоми на опасни усложнения. Най-често това е изразен на оток на носоглътката.

Въпреки това не трябва сами да си поставяме диагноза. При изразен болков синдром се препоръчва консултация с личния лекар.

Ако са започнали да ви безпокои запушен нос, главоболие, болки в ушите, постоянно повишена температура и обща слабост, тогава да се лекуваме сами не е препоръчително, а в някои случаи, дори е опасно.

Самолечението е опасно с приемането на неподходящи препарати. Например, при температура 37-38 градуса започват да пият антибиотици.

Вирусната инфекция не се лекува с антибиотици, тези препарати са насочени само към лечение на бактериални инфекции.

Без покой

Не трябва да се игнорират първите признаци на простуда. Например, да свалим температурата и да тръгнем по задачи, не е най-добрият вариант при влошено общо състояние.

Това няма да реши проблема, а усложненията съвсем скоро ще дойдат. Един от органите мишени при вирусните инфекции, това е сърцето, затова трябва да сме внимателни, и поне през първите дни на инфекцията да си осигурим покой, да се наспиваме добре, и да се храним пълноценно.

Как да се пазим от простудните заболявания

Съществуват два вида профилактика – специфична с ваксини против грип и неспецифична, носене на маски, редовно проветряване, обеззаразяване на въздуха. Целта е засилване на собствените защитни сили на организма. Необходимо е и редовно физическо натоварване.