Сънищата са една от най-сложните загадки, която тепърва предстои да разгадават учените. Досега е неизвестно защо сънуваме. Още по-голяма загадка са нощните кошмари. Защо те идват и какво можем да направим, за да не ни се случват повече?
Лош сън и кошмар – каква е разликата
Много хора наричат лошите сънища кошмари, но в медицината на съня кошмарите са със съвсем друго определение. Това не са просто лоши сънища, а такива, които ни карат да се събудим от ужас.
Нощните кошмари – това са много ярки, реалистични сънища. Те могат да са застрашаващи, шокиращи, разстройващи и повтарящи се. Обикновено те възникват в бързата фаза на съня. И по-често във втората половина на нощта, отколкото в първото.
След събуждане от кошмара се помни всичко, което се е случило по време на сън, чувстват се потиснати и разстроени, възможно е сърцето да започне да прескача, наблюдава се повишено изпотяване и други неприятни симптоми.
Американския изследовател и психоаналитик стига до заключението, че чувствителните хора с творчески потенциал по-често виждат дълги, ярки и подробни емоционални сънища.
Какво е сънно разстройство
Повечето хора понякога сънуват нощни кошмари, но не на всички се поставя диагноза сънно разстройство. За такова може да се говори тогава, когато човек сънува кошмари често и те пречат на ежедневието му – потискат настроението, предизвикват стрес или способстват за безсъние, поради страх, че отново ще сънуват кошмар.
Това не е просто ужасен сън, а поредица от повтарящи се кошмари, пречещи на нормалния живот. В медицината това явление е известно като парасомния.
Навиците, които увеличаващи риска от кошмари
Ако кошмарите са започнали да ни безпокоят по-често, сега е време да преразгледаме навиците си. Ако пък наистина те са виновни за повтарящите се епизоди на нощен ужас?
1.Негативно мислене
Негативното мислене и нерешените проблеми, които тепърва на човек предстои да решава, е възможно да са предпоставка за нощни кошмари.
Ако лягате вечер с лоши мисли или превъртате преди сън неприятните моменти от деня, мозъкът се зарежда с негативизъм, който ще обработва, докато спите.
Тази концепция е потвърдена от финландско изследване през 2015 г. То показва, че хората, които се отнасят лошо към себе си, проявяват негативизъм или страдат от тежка депресия, по-често сънуват кошмари. 28% от хора с диагноза постоянни нощни кошмари имат в анамнезата депресия.
2.Преяждане вечер
На всички е известно, че преяждането преди сън не е най-добра идея, тъй като това влияе на храносмилането, може да предизвика умора и да предизвика развитие на безсъние. Но има и още един почти неизвестен страничен ефект от навика да похапваме обилно късно вечер.
От изследване, проведено през 2015 г., се представят заключения, че 9,5% от хората след късна вечеря виждат кошмари. А друго изследване от 2015 г. с участие на 400 студенти показва, че 44% от общия брой сънуват кошмари или странни сънища след ядене на сладолед и други млечни продукти преди сън. А в третото известно изследване кошмари се появяват от ядене на пикантна храна.
И макар научните трудове да изискват още проверка с по-голям брой участници, още днес могат да ни накарат да се замислим.
3.Алкохол преди лягане
Макар и чаша вино преди лягане да предизвиква сънливост и да може да ни помогне да заспим, в крайна сметка нощта може да е много неспокойна.
Специалисти от Кливлънд Клиник стигат до заключението, че след усвояването на алкохола ефектът изчезва, като едновременно се предизвиква фрагментиран сън и кошмари.
Нощните кошмари, според заключенията, от експерти ще са много по-ярки и реалистични, отколкото обикновено.
4.Лягане по различно време
Хората, които нямат редовен график за сън или тези, които често променят часовите пояси заради работата, например, летци и стюардеси, по-често се сблъскват с нощни кошмари.
Когато не се придържаме към редовен график за сън, циркадните ритми се нарушават. Мозъкът става по-активен през нощта, което създава предпоставки за поява на реални нощни кошмари.
5.Спане по гръб
Това е още едно неочаквано нещо, което може да предизвика нощни кошмари. Но само при тези, които имат допълнителни предпоставки за това.
Ако човек страда от апнея на сън или изпитва трудности със свободното дишане, това може да предизвика реалистични сънища.
6.Спане с включен телевизор
Някои хора обичат да заспиват под равномерното боботене на телевизора. Не всички обаче поставят таймер за изключване след определено време. Оставяйки телевизора да работи, те увеличават риска от поява на страшни сънища.
Когато телевизорът е включен, езиковите центрове в мозъка остават активни по време на сън. Това кара мозъка, приемайки информация от телевизора, да я пренася в съня, така се провокира появата на нощни кошмари.