Как да отличим професионалният зъболекар от дилетанта?
При търсене на добър стоматолог повечето от нас се движат по стандартна схема – търсят доктор по съвет от приятели и познати, разглеждат отзиви в интернет, изучават образованието на потенциалния лекар.
Но всички тези стъпки не гарантират, че сте се окажете в ръцете на професионалист. На какво още трябва да се обърне внимание?
1. Ако лекарят може на достъпен език да ви разкаже за най-сложните неща и вие прекрасно го разбирате, голяма е вероятността пред вас да е добър специалист.
Само некомпетентен зъболекар ще скрива собствения си непрофесионализъм с празни фрази и непонятни названия.
2. Външният вид и ръцете на доктора са още един показател, който може да ви помогне да отличите професионалиста от дилетанта.
Ако вашият лекар не се грижи за себе си и още повече за ръцете си, които всъщност са негов непосредствен инструмент за работа, смело си тръгнете и търсете друг лекар.
3. Винаги обръщайте внимание на това с какво работи зъболекарят. Наличието на съвременни приспособления за лечение, като бинокулярна индивидуална оптика и микроскоп са атрибут на уважаващия качеството на своя работа лекар. Зъболекарят с подобни инструменти за работа не може да се похвали.
4. Много смятат, че на добрия зъболекар не му е нужна допълнителна реклама, защо му е да харчи пари. И все пак, ако лекарят няма сайт, страници в различни социални мрежи, в които са показани неговата работа – това е по-скоро осезаем минус, отколкото плюс.
5. Снимките с работата на лекаря трябва постоянно да се обновяват и да бъдат с добро качество. Ако ви показват снимки, които са на повече от 1 година, очевидно, зъболекарят на който сте попаднали в ръцете, няма повече с какво да се похвали.
6. Заключителен фактор, на който трябва да обърнете внимание – един лекар работи по всички възможни направления. В добрите клиники за лечение и за съставяне на план на лечение участват лекари с различни специализации в определена последователност.
7. Трябва да обръщате внимание на чистотата в кабинета – дали се спазват всички правила за работа с режещи инструменти – спринцовки, тъй като ако не сте стерилизират се превръщат в източник на опасни инфекции, сред които хепатит В, С, първият от които е силно заразен и може дълги години да не се проявява.
Дори и от едно най-обикновено почистване на зъбен камък, ако накрайникът не е стерилизиран, може да се стигне до инфектиране, за което човек трудно ще разбере, поне в началото, а може случайно да се открие инфекция – и то след много години.
Защото при пълна кръвна картина не се откриват подобни вируси – трябва лекар да заподозре наличие на подобна инфекция и едва след това да назначи изследвания.
А хепатит В в повечето случаи започва като латентна инфекция, която с годините прогресира. Известно е, че черният дроб е орган, който притежава способността да се възстановява, и затова обикновено не дава признаци, че нещо не е наред с него, например, поява на болка.
Ако такива се появяват, е прекалено късно, тъй като този уникален орган може да продължи да се самовъзобновява, докато остане здрава тъкан от около 20% от целия обем, след това вероятността човек да оцелее не е много голяма.