Туберкулозата е едно от тези заболявания, за които сме чували, по-скоро, от романите и историческите сведения. За жалост обаче, това заболяване съществува и до ден днешен и поразява много хора.

Туберкулозата станала известна още като „жълтата гостенка“, е инфекциозно заболяване, което засяга основно белия дроб. Проникването на инфекцията се се осъществява през дихателните пътища.

Интересен факт е, че туберкулозният бактерий може да издържи до 3 години в тъмни и непроветрени помещения, а слънчевата светлина го „погубва“ едва след 10 минути.

Какви са симптомите на туберкулозата

  • Кашлица

В началото туберкулозата често започва с леко покашляне, като в напредналите стадии тя се засилва все повече, и повече, превръщайки се във влажна и мъчителна.

  • Болка в гърдите и чувство за стягане при дишане и изкашляне.
  • Температура

Температурата не е сред най-типичните симптоми за заболяването, тъй като при някои болни, не се наблюдава покачване на температурата. При други обаче, се отчита умерено повишена температура, която не спада в продължение на месеци.

  • Липса на енергия и безсилие
  • Изпотяване през нощта
  • Намалено телесно тегло

В напредналите стадии на болестта, болните отделят храчки, понякога примесени с кръв. Характерен признак за по-крайните стадии на туберкулозата е задухът.

В около 15% от случаите, туберкулозата може да протече и напълно безсимптомно. При по-възрастни пациенти, туберкулозата се бърка с пневмонията, поради сходството в симптомите.

Как става заразяването

Болните отделят туберкулозният Mycobacterium tuberculosis във въздуха. Следователно, инфекцията се предава по въздушно- капков път. В храчките на болните също се съдържат бактерии.

Специалистите са установили, че заразата може да се пренесе и от праха в стаите.

Различават се 2 стадия в развитието на туберкулозната инфекция – латентен и активен.

В латентният етап, болестта не дава клинични изяви и заразеният не може да предава болестта. В активния етап, в повечето случаи, вече има активни симптоми и заболяването може да се предава.

Заразяването е възможно да стане и по хранителен път, чрез консумация на незащитени млечни продукти и месо от болни крави при липса на температурна обработка.

Как се осъществява диагностицирането

Използва се микробиологично изследване храчка. От изключителна важност е и теста на Манту, рентгенографско изследване на белите дробове, пълна кръвна картина.

Лекарите съветват да се направет още: имунологична оценка на туберкулозния имуните, компютърно топограпско изследване и магнитен резонанс.

Лечение

За голяма наша радост, в последните години туберкулозата е успешно лечима болест. Обикновено, туберкулозата се лекува чрез туберостатици, имуностимулатори, антиоксиданти, витамини, кортикостероиди и симптоматични средства.