Медицинския персонал, особено медицинските сестри, често се сблъскват с пациенти, които вече са с инфекциозни заболявания. Лекарите трябва да се пазят, тъй като помагат на другите. Винаги имат много работа.
И ако докторът кара на крака заболяването и влиза в контакт с отслабени пациенти, това е просто опасно. В такъв случай излага на риск други хора. Често чуваме – преди да помогнеш на другите, помогни първо на себе си.
Да, това е трудно да се реализира. Но лекарите често успяват да противостоят на инфекциите. По какъв начин пазят себе си, разказват самите служители в системата на здравеопазването?
Освен това лекарите съблюдават прости правила, и по-точно, често мият ръце и си правят редовно ваксини срещу грип, те знаят хитрости как да се пазят от болести въпреки многобройните контакти с болните.
4 причини защо лекарите и медицинските сестри рядко боледуват въпреки изобилието от инфекции в тяхното полезрение.
1. Лекарите не докосват своето лице
Обикновено инфекциозното заболяване се предава по следния път:
• През ръцете;
• През носа;
• През очите;
• През устата;
Медицинския персонал се намира в зоната на риска, и затова медицинските сестри са свикнали да не докосват с ръце лицето си.
И за тази цел се използват хартиени ръкавици, за да докоснат лицето си. Също може да потърка очи с лакът и да почеше нос. Също вземат определени мерки за безопасност, които помагат за избягване на инфекции, например:
• Носят маска срещу грип;
• Внимателно си мият ръцете;
Когато човек носна кърпичка по време на кихане, вирусът може да се разпространи на разстояние от 3 метра.
И затова медицинските сестри се стремят да избягват близкия контакт с пациентите и да се намират по възможност по-далеч, а през почивните дни се стараят да прекарват повече на чист въздух.
2. Здравните работници са бдителни що се отнася до хигиената
Старите навици си отиват неохотно , това го знаят всички, още повече, че говорим за хигиената в сферата на здравеопазването.
Помнете, че когато обявят грипна епидемия в града ви, инфекция може да хванете дори и във фитнес залата. Затова и медицинските сестри си мият ръцете със сапун след тренировка, и след като се приберат у дома – антисептиците не помагат в такива случаи.
3. Носят си храна от вкъщи
Когато човек работи много, още повече на смени, се сблъсква със ситуацията, при която е трудно да намери време, за да хапне нещо пълноценно, и място за тази цел, и това най-много се отнася за лекарите.
Но въпреки това те хапват плодове и зеленчуци единствено на работа, но ги мият, преди да ги сложат в чантата.
4. Прекарват много време на чист въздух
Разходката на чист въздух е много полезна след продължителен престой в болница.
По пътя към дома Клер Шустер, дипломирана медицинска сестра, която работи в Пресветерианската болница в Ню Йорк, се старае да слиза една спирка по-рано от автобуса и да стигне пеша да дома.
Това е добър навик, особено когато силно сте уморени от работата.
Изследователите от Университета на Северна Каролина заявяват, че бързото ходене в рамките на поне 30 минути увеличава количеството клетки на имунната система и намалява риска от разболяване с 40%, включително и сред лекари и друг медицински персонал.