Терпентиновите вани са едни от най-интересните и, на пръв поглед съмнителни методи за балнеоложка терапия. Днес, както и преди много години, такова лечение се е прилагало в амбулаторната и санаторната медицинска практика главно на Русия.
Но толкова ли са полезни ваните с терпентин, които са популярни и у нас.
Основна информация за течния терпентин
Течността под формата на терпентин представлява смес терпеноиди и терпени, която се използва за технически цели като разтворител на бои и различни лакове.
Именно за този терпентин знае и повече от 95% от възрастното население на страната. Но в медицината това вещество не се използва, прилага се друг специален вид смолист терпентин, за който ще стане дума и по-нататък.
Съвременната медицина и течният терпентин
Естествените въглеводороди под формата на терпени и етерични масла, от които се състои течният терпентин, лесно проникват в кожата и неспецифично раздразват т.нар. немиелинизирани нервни влакна.
Смолистият терпентин се използва в медицината, но може да се прилага невинаги и не е подходящ за всички. Използва се и в съвременната фармакология.
Органичното вещество се добавя в разтвори, кремове и балсами, предназначени за лечение на разширени вени на ректума, при травми, ревматизъм.
Течният терпентин е незаменим като ароматно вещество. Използва се за различни разтвори, предназначени за приготвяне на терпентинови вани.
Основната съставка на оздравителни терпентинови вани е терпентинът. Следва да се отбележи, че бива бял и жълт, в зависимост от вида дървета, от които се добива.
Специфичната терпентинова миризма не влияе на общата картина на оздравяване.
Показанията за такива вани са много. Помагат при заболявания на опорно-двигателния апарат, венозна недостатъчност, сърдечно-съдови и неврологични заболявания. Освен това белите терпентинови вани повишават артериалното налягане, а жълтите – обратно, понижават го.
Лекуваме или разболяваме – от какви заболявания може да ви отърве терпентина?
Терпентиновите вани, приготвени по специална рецепта, работят като имуностимулатор. По благотворен начин влияят на организма, оказват регенеративно, а също и съдоразширяващо и репаративно действие.
Такава терапия може да бъде ефективна при:
• Заболявания на женската полова система, които протичат в хронична форма;
• Остеоартроза, съпровождаща се с деформация на ставите;
• Радикулит, който се локализира в поясно-кръстния отдел;
• Периатрит, основните проявления на който се проследяват в раменната област;
• Вегетативни полиневропатии – група заболявания, при които се засягат периферните нерви;
Скипидарни вани се назначават на пациенти с хронично възпаление на простатата. Тези процедури са популярни и сред жените, тъй като терпентиновите вани са ефективни в борбата с целулита, подобряват външния вид на кожата.
Но, въпреки внушителният списък с показания за използване на стандартни терпентинови вани, важно е да се отчита, че балнеоложката терапия, както и всеки вид медицинско лечение, изисква строго съблюдаване на препоръките на лекуващия лекар. Дори и на пръв поглед, безопасните и целебни вани с вълшебен терпентин могат да бъдат опасни.
Токсичност на терпентина
За органичното вещество, за което става дума в статията, е характерна умерена токсичност. За съжаление, за тези свойства на течния терпентин знаят единици, и затова често домашното лечение с това вещества завършва трагично, с всички произтичащи обстоятелства и странични ефекти.
Лекарите предупреждават:
• Използването на течен терпентин вътрешно е забранено, тъй като е с висока токсичност при перорално приложение. Съществува риск от летален изход.
• Неправилна пропорция при външно приложение може да доведе до развитие на дерматит.