Защо едни екипи работят ефективно, а други изобщо не могат да покажат високи резултати, на този въпрос дават отговор учените? Оказва се, че целият проблем е в хормоните, и по-точно в тестостерона и кортизола.
За начините за повишаване на успеха на екипа има стотици издадени книги.
В някои от тях се твърди, че членовете на екипа трябва да са приятели помежду си, в други – че обсъжданията си екипът трябва да провежда в неформална обстановка, в трети – че трябва да се установява времеви лимит за вземане на решения.
А сега международен екип от учени проведе изследване и установи, че по-ефективно работят екипите, чийто членове са с повишен тестостерон и понижен кортизол.
В изследването взели участие 370 студенти, обучаващи по МВА програма, от които 63,8% били момчета, а 36,2% - момичета. Средната възраст на доброволците била 27 години, сред тях имало както чернокожи, така и такива със светла кожа.
157 участници в изследването – 42,4% били родени на територията на САЩ, останалите били от други държави, тоест чужденци.
Учените на случаен принцип разпределили доброволците на 74 екипа по 3-ма или 6 души. Седмица преди експеримента на всички участници били взети проби за изследване от слюнка, за да определят нивото на тестостерона и кортизола.
Тестостеронът – това е мъжки полов хормон, който участва в развитието на мъжките полови органи и вторичните полови белези.
В рамките на изследването учените предложили на екипите да преминат експеримент – трябвало в рамките на седмица да поддържат в работно състояние измислена медицинска лаборатория, която се занимавала с кръвни изследвания, работела 24 часа в денонощието и се конкурирала с другите лаборатории.
На участниците била дадена пълна свобода – те можели да измислят всякакъв план за работа и да го следват. Тяхната основна цел се заключавала в следното – трябвало да се максимизира производителността и доходите на лабораторията.
И в крайна сметка учените стигнали до заключението, че резултатът на всеки от 76-те екипа се оказал пряко свързан с това какво било нивото на тестостерона и кортизола на неговите членове.
Ако на участниците кортизолът бил нисък, а на тестостерона висок, им се отдавало да се справят отлично с поставената задача.
Такива екипи, при които тези условия били изпълнени, успели да сключат най-голям брой договори и да привлекат максимално количество клиенти.
Първоначално учените предположили, че получените резултати са свързани с факта, че пониженото ниво на кортизола свидетелства за ниско ниво на тревожност и висока устойчивост на стрес, а повишеното ниво на тестостерона – за склонност към доминиране.
Но връзка между тези качества и нивото на хормоните изследователите не установили.
Според авторите на научния труд, високото ниво на тестостерона и ниското на кортизола способстват за силно взаимодействие вътре в групата и следователно за ефективно вземане на решения.
Изследователите отбелязват, че по-рано е било доказано – хора с високо ниво на тестостерона и ниско на кортизола се ползват с голямо уважение сред колегите си, възприемат се като лидери, често вземат рисковани и дори ирационални решения и винаги се опитват да повишат социалния си статус.
Освен това преди няколко години учените определили, че печалбата на брокерите се повишава в дните, когато нивото на тестостерона им е най-високо.
Ако се обърнем към биологичните признаци, ще установим, че хормоналният фон влияе на производителността на екипа.