Защо през това време на годината при много от нас възникват проблеми с нормалния сън? Как да ги решим, за да не броим овце по нощите, а сутрин да се чувстваме бодри и отлично отпочинали?
Отново се въртите в леглото, а сънят така и не ви навестява? Или се събуждате много, преди да е съмнало? Какво искате – все пак е есен.
Разбира се нарушенията на съня могат да възникнат по всяко време на годината, но именно в междинните сезони това се случва много по-често.
1. Провокатори на старта
Причините са много – краткият ден и дългото изкуствено осветление променят синтеза на мелатонин – нарушават се нормалните дневни ритми.
След лятното разпускане се натрупват немалко проблеми в работата и у дома, които трябва да се решават, подсъзнанието напомня за това преди нощния отдих.
Плюс настинките – дори когато настинката и кашлицата отшуми, на организма му са необходими още поне 10 дни да се възстанови. И класика – есенно обостряне на хроничните заболявания.
На кратко казано – през есента провокаторите на безсънието на се тълпят на старта. Може ли да се отмени тяхното препускане и по какъв начин?
2. Да започнем и да спечелим
Има няколко прости начина, които могат да помогнат за подобряване на съня.
Поддържайте ритъм – ако днес сте си легнали в 11 часа, а утре го направите в 2 след полунощ, организмът ще се отучи да се наспива бързо.
3. Не прекалявайте с яденето през нощта
Вечеряйте 3 часа преди лягане, а половин час, преди да си легнете изпийте чаша айран, но съвсем леко подсолен, или кисело мляко с бисквити – бързите въглехидрати помагат за по-бързо заспиване.
Топлото мляко с мед също помага за по-бързо заспиване, но ако се събуждате нощем или твърде рано, по-добре забравете за него, тъй като притежава диуретично действие.
4. Старайте се да изключите дневните преживявания минимум час преди лягане
Изхвърлете от главата служебните проблеми – утрото е по-мъдро от вечерта, не започвайте сериозни разговори с децата и близките – включително и по телефона.
Между впрочем не е добре вечер да се ходи и на фитнес – физическите натоварвания са за препоръчване поне 4-5 часа преди лягане.
5. Преди сън си вземете 10-минутна топла вана
Или поне на краката. Водните процедури снемат напрежението, и то гарантирано.
6. Масажирайте краищата на пръстите и на дланите – това дава успокояващ ефект
Комфортът не е дреболия
Качеството на съня до голяма степен зависи и от атрибутите – удобствата в спалнята и нощното облекло.
В идеалния случай матракът трябва да бъде ортопедичен, за да могат мускулите пълноценно да се отпускат, а гръбнакът може да заеме правилно положение.
Възглавницата трябва да се избере по дължината на раменете, а спалното бельо е желателно да се избира без добавки и синтетика. Същото се отнася и за дрехите, с които спите – трябва да са от естествени текстилни влакна.
Пижама или нощница?
Ако спите неспокойно, често се въртите от едната на другата страна, по-добре е да спите с пижама. Най-важното е да няма стегнати ластици в горната част.
Ако пижамата е от трикотаж, по-добре е да се избира от тънко платно, тъй като е по-хигиенично, по-добре пропуска въздуха и дава усещане за мекота при съприкосновение с кожата.