Има на какво да се научим от ултрамаратонците.
Ежедневните състезания за издръжливост в нечовешки условия, в пустините и на север, продължителните тренировки и свръхнатоварванията – физически и психологически са закалили тези хора.
Подбрахме 3 техники от книги, написани от маратонци, които ще ви помогнат ежедневно да постигате високи цели и да решавате трудни задачи.
Ако не знаете какви дистанции преодоляват спортистите в ултрамаратоните, ще бъдете впечатлени. Най-кратката е 50 километра.
Има денонощни състезания – без спиране, многодневни такива и известното състезания Ултрамен, разчетено за 3 дни – през първия ден трябва да се изплуват 10 километра в океана и да се изминат с велосипед 145 километра, във втория още 276 км, а на третия да се избягат – 84 километра.
Защо ни е да знаем всичко това?
За да се изминат тези изпитания, поне трябва човек да има малко мускули и да развие дишането си. Нужни са психологически убеждения, които да поддържат човека по пътя му към целта и да не му дават да се отклонява от дистанцията. Това вече е психология на свръхнатоварванията, или ултрамислене.
И най-важното, то помага не само в спорта, но и в живота – в работата и у дома, в отношенията, целите и мечтите.
Ултрамисленето ще ви научи да побеждавате, също както и да губите – но с достойнство и с полза за вас самите.
Ултрамаратонците Тревис Мейси и Рич Рол – вторият, между впрочем се лекувал от алкохолизъм, с големи усилия се разделил с наднорменото тегло и започнал да бяга едва на 40, а сега е един от най-силните хора на планетата, споделят прийоми, които можете да започнете да използвате още днес.
1. Бъдете готови за емоционални преврати
Спортът – това е животът в миниатюра. Сравнете сами – по време на толкова продължителни пробези се случват такива издигания и спадове, както и в ежедневния живот.
Например, чувствате се на върха, ако началството одобри ваша блестяща идея, и спад, ако ви разкритикува. А спортистите се радват, когато преодоляват ново препятствие, и се огорчават, ако другите ги подминават.
В неделя сутринта можете да се чувствате на върха, но с наближаването на нощта настъпва предсказуемият спад. А Тревис Мейси и неговите съотборници в Швеция карали каяк в морето под звездното небе сред прескачащите около тях косатки и изпитвали невероятен емоционален подем.
Но в средата на следващия ден ги застигнал спад, защото били изтощени и просто заспивали в движение.
Тайната на успеха в спорта и в живота – е да обмислиш, как ще реагираш в ситуациите на подем и спад. А още по-добре е да обмислиш какво ще правиш.
Задайте си въпрос „И какво, ако?“ Съставяйте си план за всяка ситуация, с какво бихте се занимавали – разработване на бизнес план или покоряване на планина. Просто помислете за нужните неща от по-рано.
2. Направете съзнанието си гъвкаво
Гъвкавият подход означава да мислите само в какво състояние се намирате днес. А утре ще бъде нов ден и съответно нов шанс. Ако сте провалили, това не означава, че следващият път няма да успеете.
3. Използвайте егото си
Има моменти, когато изглежда, че всички средства са изчерпани и няма повече сили за продължаване напред. Тогава на помощ идва самолюбието.
То няма да ви позволи да се отклоните от набелязания път и да страдате от неловкост и срам в случай на отстъпление.