Спортът е изключително хубаво нещо, що се отнася до вашето здраве, физическо състояние, външен вид, та дори и психика.
Независимо от вида спорт, който обичате да практикувате, било то професионално, редовно или просто като хоби, ползите са много.
Физическата дейност влияе уникално добре на здравословното ви състояние и настроението ви, като същевременно ви поддържа в добра форма.
Разнообразието от спортове е огромно и често човек се изправя пред предизвикателството на избора, като се лута между различните видове непрекъснато, докато намери онзи, който е подходящ за него.
Това се оказва трудна задача, особено като се има в предвид че често спортовете могат да се окажат изключително болезнени и носещи със себе си изобилие от травми.
А кой иска да ходи насам-натам, покрит в гипс или с насинено око?
Представяме ви списък на 3 страшно болезнени вида спорт и ако сте си харесали някой от тях предварително, може би ще е добра идея да обмислите избора си още веднъж:
1. Йога
Да. Йогата. На пръв поглед така релаксиращата, отпускаща, предпочитана от много възрастни хора и толкова популярна сред представителките на нежния пол, йога.
Тя се оказва предизвикателство за много от практикуващите я, тъй като изисква изключително много гъвкавост. А не всеки е роден с такава.
За тези, които не могат да се извиват особено в различни неудобни позиции йогата може да представлява невероятна трудност.
Гъвкавостта не е никак лесна за развиване, освен ако не ти е дадена даром. Мускулите ти горят,а ти трябва да останеш минимум 30 секунди в дадена поза, за да има тази поза какъвто и да било ефект.
Ако не си човек, който практикува този спорт редовно, нещо подобно няма да те успокои и релаксира никак даже, по-скоро ще те напрегне до краен предел и ще ти иде да крещиш до небето.
2. Гребане
Гребането е силно подценено. Изглеждащо лесно и приятно, то всъщност въобще не е такова. Тъй като не изисква кой знае каква техника, няма вид на особено сложна дейност, но хората не знаят какво натоварване представлява то за гърба, раменете и ръцете.
Мускулите в тези области са активирани на максимум. Гребането изисква много сила и невероятно добра концентрация – малко от нас обръщат внимание на перфектното синхронизиране, което повечето гребци успяват успешно да спазят.
Така натоварването се удвоява – не е само физическо, но и психическо.
3. Бойни спортове
Включването на бойните спортове в класацията не е изненадващо за никого от нас. Все пак размятането на юмруци насам-натам не се очаква да бъде безболезнено, точно обратното – играчите знаят, че ще поемат болка, просто се съревновават кой ще нанесе повече.
Бойните спортове са невероятно много на брой – като започнем от муай тай, минем през всякакви източни изкуства и стигнем до класическия бокс.
Всеки от тях изисква определени техники, определен тип телосложение и определени умения и разбира се, определен брой наранявания.
Няма човек, практикуващ бойни спортове, който поне веднъж да не се е разхождал с подута буза или бинтована ръка.
За разлика от повечето други спортове, където болката е просто част от дейността, то при тези изкуства болката, нанесена на противника обаче, е целта на участниците.
И тази цел, разбира се, не остава незабелязана.
Ако сте се насочили към някои от тези спортове, а сте на възраст или просто не в достатъчно добро състояние, внимавайте!
Консултирайте се със специалист преди да започнете, ако имате някакви съмнения, че те биха се отразили зле върху здравословното ви състояние.