Болките в коленете са едни от най-честите оплаквания на хора над 40-годишна възраст.
Всеки 17-ти човек веднъж в годината се обръща към лекар с оплакване, че го болят коленете.
И според лекари този показател с времето само ще се увеличава, тъй като медицината се развива, а населението застарява.
Какво застрашава коленете на човека?
1. Наднорменото тегло
Това е най-разпространеният проблем. Всеки излишен килограм 5-кратно натоварва коленните стави. Наднорменото тегло също означава повишен риск от развитие на остеоартрит.
При това заболяване се износва хрущяла, покриващ ставата и осигуряващ леко и безболезнено плъзгане на отделните нейни елементи един спрямо друг.
При затлъстяване в зряла възраст, сравнително бързо се наслагва и още един здравословен проблем - остеоартрит на коленете.
Наднорменото тегло е голяма мъка за коленните стави.
За да се избавите от него, трябва да се движите повече. А това също е много трудно, опасно и болезнено за коленните стави.
Много хора така и не успяват да решат дилемата – да страдат от болки в коленете, носейки си излишните килограми, или да изпитват още по-силни болки в тях в опитите си да се справят с наднорменото тегло.
2. Грешки при бягане
Когато човек реши да започне да се бори с излишните килограми, е най-добре да започне да го прави в нормални условия.
Но често начинаещите във фитнеса смятат, че притежават достатъчна физическа подготовка, за да пристъпят към сериозни упражнения.
Последствията от този самонадеян подход могат да се превърнат в „коляно на бегача“.
Или хондромалация на коленната става или патело-феморален синдром, развиващ се заради триенето на коленната чашка в бедрената кост.
В резултат се наблюдава размекване на хрущялната тъкан, която губи еластичност, и ставите се деформират. Жените страдат от този синдром по-често от мъжете.
Основната причина за развитие на коляно на бегача са прекомерните натоварвания или бягане дълго време по наклонени повърхности.
Следва да се има предвид, че в сравнение с ходенето, при бягане натоварването на хрущяла и на менискуса върху коленете нараства с 5-10 пъти.
Характерен момент е, че в отпочинало състояние коляното функционира нормално.
Но при големи натоварвания четириглавния бедрен мускул се преуморява, развива се асиметрия и коленната чашка започва отново да се трие в костта.
Специалистите разграничават 2 основни причини за формиране на коляно на бегача – прекомерните натоварвания върху неподготвените мускули и сухожилия, а също и неправилна техника на бягане.
Най-много риска от развитие на това неприятно състояние се повишава от бягане по наклонена повърхност, когато стъпалата се извиват навътре.
Извод
Когато решите, че ще започнете редовно да бягате, не се опитвайте веднага да пробягате маратонска дистанция.
Желателно е да вземете няколко урока по техника на бягане от професионалисти, да подберете правилни обувки и да избирате най-безопасните за тренировки маршрути.
3. Статични натоварвания
Продължителните статични натоварвания, например, ако цял ден прекарвате на крака, също са изключително неполезни за коленете.
Без движения, динамични натоварвания, постъпването на нови порции синовинална течност в ставите е ограничено. Тоест няма натоварване – няма постъпване на хранителни вещества в самите ставите.
Това води до влошаване на качеството на хрущялния матрикс, променя се го неговия обем, дебелина и наситеност с течност.
Извод
Необходимо е редовно натоварване на коленете – разходки, бягаща пътека, фитнес. Най-важното е да се движите и така снабдявате коленете си с необходимите им хранителни вещества.