Често се опитваме да се противопоставим на различни изкушения с помощта на силата на волята и на самоконтрола. Психолозите обаче казват, че това не е най-добрият начин да се отървем от изкушенията.

Какви са най-разпространените заблуждения за самоконтрола?

Обикновено смятаме, че да се променим в някаква насока, трябва добре да се изпотим. Сякаш хората, които са със силно развита воля, по-лесно се преборват с изкушенията.

Но хората, които владеят самоконтрола, така и не започват никаква борба.

Тази теория за първи път се появява в изследванията през 2011 г. По време на проучването учените наблюдавали 205 души в продължение на седмица.

На участниците им били дадени телефони, на които от време на време им задавали въпроси, какви желания и изкушения ги застигат в рамките на деня. А също и колко често им се налага да контролират постъпките си?

Тук учените се сблъскват с парадокс – хората със силно развита воля се сблъсквали с много малко изкушения във времето на изследването.

Или тези, които могат да се контролират, на практика не прибягват до самоконтрол.

Ако преодоляването на изкушения е нещо хубаво, това означава, че колкото по-често устояваме на съблазни, толкова повече успехи ще постигаме?

Резултатите от изследванията не потвърждават този факт. Участниците, които често се сдържали, не само не постигали целите си, но и постоянно се чувствали изтощени.

По-успешни се оказали тези, които по-рядко се сблъсквали с изкушенията си.

Защо на някои им е по-лесно да се борят с изкушенията?

1. Удоволствие

Хората, умеещи да се сдържат с удоволствие правят това, което другите трудно им се отдава, например, хранят се здравословно, учат или спортуват.

За тях тези занятия изглеждат не уморително задължение, а развлечение.

Много по-лесно се постигат цели, формулирани под формата на фрази като аз искам, отколкото длъжен съм. В процеса на постигането на цели възникват по-малко изкушения, изисква се по-малко енергия за преодоляването им.

Ако бягате, защото сте длъжни да влезете във форма, но това предизвиква отвращение у вас, едва ли ще успеете да постигнете значителни резултати.

Много по-голяма е вероятността да повторите действията, които ви харесват, отколкото нещо, което ви е неприятно.

2. Добрите навици

Обикновено хората, които умеят да се контролират, имат много добри навици. Редовно се занимават със спорт, правилно се хранят и добре спят.

Хората с добре развита воля изграждат живота си така, че от самото начало да избягват необходимостта да ограничават себе си.

Правилно да построим живота си означава да придобием нови полезни навици.

Колкото повече повтаряме дадено действие, например, бягаме или медитираме, всеки ден по едно и също време, толкова по-лесно постигаме поставените цели. И проблемът не е в силата на волята, а в създадения ред.

На много хора им е трудно да стават сутрин. На пръв поглед изглежда, че е необходима желязна воля. Трябва не силна воля, а само планиране. Просто оставете будилника в другия край на стаята и просто ще ви се наложи да станете.

3. Генетика

Нашият характер и склонности частично се определят от генетиката. Някои хора по-често изпитват глад, а някои имат предразположеност към хазартни игри.

Тези, които изпитват изкушения, просто се спечелили генетичната лотария.

Изводът е, че самоконтролът не е някакъв мускул, който можем да тренираме. Това е решение, както всички останали.