Трудно е да се насладиш на празника, когато алергията се обажда, очите сълзят, носът червенее като на Дядо Коледа, трудно се диша и сърбежът не ти дава покой.
Пикът на обострянето на алергиите при възрастни и деца е обикновено през пролетта. Но коледните и новогодишните празници могат да поднесат на хората с алергично заболяване неприятен подарък, рецидив.
След празничните трапези симптомите на заболяването често манифестират и при тези, които никога преди не са се сблъсквали с тях.
Какви са опасностите- провокиращи фактори, който най-често ни застрашават около коледната елха?
Провокатор на алергия №1 – коледната елха
Коледното дръвче е ключов елемент от зимния декор, традиционен символ на коледните и новогодишни празници, който украсява повечето от домовете още от началото на декември.
Но зелената красавица, ухаеща на иглички и смола, често е причина за запушен нос, сълзящи очи, обриви по кожата и прочие симптоми, които предизвикват алергични прояви.
Причината за всички нещастия е, че живите дръвчета – елхите, често биват засегнати от плесенни гъбички.
Това се дължи на факта, че се отсичат доста по-рано и се съхраняват в условия на повишена влажност, благодатна среда за размножаване и растеж на гъбични спори.
Седмиците, в които елхата е у дома, количеството на плесените в помещенията може да нарасне многократно.
Така коледното дърво се превръща в огромна заплаха не само за страдащите от алергия членове на семейството, но и за напълно здравите.
Алергия при деца и възрастни може да възникне и при контакт с елхата.
Проблемът е, че игличките съдържат естествени въглеводороди, терпени и други вещества, които са способни да предизвикат раздразнение на кожата и на лигавиците.
Изкуствените елхи също могат да представляват опасност за хората, предразположени към алергии.
Дори ако самите материали, от които е произведено синтетичното дърво, са безвредни. Във времето, в което елхата е била на склад, е възможно да се покрие с прах и плесен. А те са опасни алергени.
За да минимизирате рисковете при покупка на жива или изкуствена елха, е най-добре да я измиете.
Сложете си ръкавици и след това хубаво измийте от всички страни, особено ствола.
Изсушете с помощта на вентилатор или сешоар, но го пуснете да духа студено. И едва когато дървото хубаво изсъхне, го украсявайте с играчки и гирлянди.
№2 – коледни декорации и украшения за елха
11 месеца в годината цялата коледна украса се събира прах и плесени в някое скрито ъгълче на дома.
Когато през декември започнем да вадим от потайните места кутиите с всички тези съкровища, често се разнася една съвсем истинска симфония от кашлица и кихане.
• Преди да скриете коледната украса след празника, задължително я измийте добре и след това подсушете.
• Съхранявайте малките елементи на украсата в отделни, херметично затварящи се кутии.
• Не се препоръчва използването на изкуствен сняг на балончета за украса на дома. В него се съдържат химични съединения, които могат да предизвикат алергични реакции.
№3 – опасни храни и непознати рецепти
У нас е прието коледната, и особено новогодишната трапеза, да изобилства от всевъзможни ястия.
Домакините се състезават в кулинарно майсторство, като приготвят екзотични рецепти. Но обилните трапези често биват помрачени от алергии или хранителна непоносимост.
Най-разпространените хранителни алергени са:
• Цитрусови и мляко;
• Риба и морски дарове;
• Яйца, ядки и соя;
Затова бъдете внимателни, за да не помрачи алергията празниците не само за вас, но и за цялото ви семейство.