Когато детето се разболее, родителите са готови на всичко, само за да оздравее по-бързо. На ход често са не само лекарствени препарати без предписание, но и средства на народната медицина, които могат доста да навредят.

Важно е да сме наясно като родители, че неправилното лечение може да доведе до отслабване на имунитета, а това означава и до усложнения и чести рецидиви на болестта.

Какви грешки допускат родителите при лечение на вирусни инфекции при деца

1.Дават антибиотици, без да има нужда

Острите вирусни инфекции са заболявания с вирусна природа, а вирус не може да се победи с антибиотици.

Такива препарати могат да се приемат само по лекарско предписание, и по-добре само след необходимите изследвания, с които се определя типа бактерии, предизвикали инфекция, и тяхната чувствителност към един или друг вид антибиотици.

Приемът на антибиотици многократно без лекарско предписание може да доведе до развитие на устойчивост на бактериите към тях. И следващият път, когато детето се разболее, антибактериалните препарати изобщо няма да му подействат, ще е необходим по-силен антибиотик.

Ненужното лечение с антибиотици при остра вирусна инфекция още повече отслабва детския организъм, на който и без това не му е леко.

2.Свалят сред висока температура

Повишението на телесната температура е признак, че организмът се бори, умерено високата температура намалява жизнеспособността на много патогенни микроорганизми, усилват се компонентите на имунитета.

Затова се смята, че температура до 38,5 градуса не трябва да се сваля. Разбира се, ако има медицински противопоказания за повишена температура, е необходимо веднага да се вземат мерки.

За леко понижаване на телесната температура без лекарства помага обилният  прием на течности и разтривките с топла вода – не с водка, и не с оцет, те могат да предизвикат изгаряния и интоксикация при детето.

3.Не проветряват стаята

Проветряването е необходимо условие за бързо оздравяване. За да се евакуират от стаята вируси и бактерии, които в затворено пространство бързо се размножават, прозорците трябва да се отварят на всеки 2 часа.

Още по-добре е, ако успеем да направим течение в стаята, разбира се, детето трябва да е в друго помещение, докато проветряваме.

С проветряването се повишава влажността на въздуха, което способства за облекчаване на дишането.

Оптималното ниво на влажност може да поддържа със специални прибори – с овлажнители, с влажна тъкан на радиатора на парното и редовно мокро почистване.

Разбира се, не във всички домове влажността е ниска, тъй като централно парно има само в големите градове.

Ако се отопляваме на дърва, влажността на въздуха в помещението ще е достатъчно висока, както и ако се използва климатик като отоплителен уред.

4.Принуждават детето да яде много

Много родители, и най-вече бабите, са убедени, че за бързото оздравяване на детето е необходима силна храна.

При разболяване апетитът неслучайно се понижава – всички сили на организма трябва да бъдат насочени към борба с вирусите и бактериите, а не към дълго храносмилане.

Разбира се, не е нужно детето да гладува. За предпочитане е да му даваме лека нискокалорична храна, не забравяйте за топлите напитки, най-подходящ е чай с лимон.

5.НЕ спазват препоръките на педиатъра

При поява на симптоми на остри вирусни инфекции, дори опитните родители е добре да се обърнат към педиатъра на детето, който изписва правилното лечение и дава рецепта за съвременни лекарства, за да се ускори оздравяването, и да се облекчи състоянието на детето и да се предотвратят усложнения.

Колкото и майките да си мислят, че познават своето дете, то препоръките относно лечението не трябва да се пренебрегват. Все пак този медицински специалист е изучавал задълбочено с години развитието на детските болести и методите на тяхното лечение.

Отделил е няколко много време, за да заляга над учебниците и да се явява на изпити. Затова знае най-добре как се лекуват детските болести, и най-вече е запознат с техните особености, които изискват индивидуална преценка.