100%-ова защита от рак на гърдата не съществува. Тъжно, но факт: онкологичните образувания в млечната жлеза могат да се формират във всяка възраст и при всяка жена.
И дори при тези, които попадат в групата на най-малкия индивидуален риск.
Но има навици, които увеличават вероятността от развитие на това заболяване, като на практика всички попадат в категорията на нездравословния живот.
Справянето с вредните навици е трудно, но усилията в тази насока помагат за профилактика на злокачествени образувания, което дава и допълнителна мотивация.
Как да предотвратим рак на млечната жлеза – топ 5 начина
1.Спиране на цигарите
Разбира се, по-добре е изобщо да не се започва с цигарите, и не само защото справянето с този навик е трудно.
Според резултати от изследвания, проведени през 2017 г., се установява повишен риск от рак на гърдата при жени, които са започнали да пушат още в прогимназията.
Това се свързва с влиянието на веществата, които се образуват при изгаряне от тютюна при секреция на хормони в период на пубертета.
Но дори ако тютюнопушенето вече се е формирало като вреден навик, трябва наистина да се избавим от него.
Цигарите основно се свързват с рак на белите дробове. Но канцерогенните смоли от цигарите увеличават вероятността от формиране на злокачествени тумори и в други органи и тъкани, включително и в млечната жлеза.
И това е още един повод да изхвърлим кутията с цигари и повече да не помисляме да си купуваме нова. Ако не го направим сами, то трябва да се консултираме със специалисти.
2.Повече фибри
Специалисти от клиниката в Бостън провели мащабно изследване, в което участвали повече от 90 000 жени.
Вниманието на учените било съсредоточено върху това с какво се хранят участничките и въз основа на това оценявали риска от развитие на рак на гърдата.
Тези от тях, които всеки ден изяждали по 3 порции плодове и зеленчуци, били с 25% по-нисък риск от рак на гърдата.
Това са 25% по-високи шансове за запазване на здравето, и всичко това само от леките промени в хранителни режим.
В друго изследване се доказва, че броколите, и по-точно, съдържащи се в зеленчуците флавоноиди, притежават свойството да възпрепятстват формирането на метастази. И съответно повече време за излекуване в случай на развитие на злокачествено образувание.
3.Алкохол като провокатор на рак на гърдата
Употребата на алкохол предизвиква повишаване на нивата на естроген до критични показатели. А високите нива на този женски хормон се смятат за рисков фактор на рак на гърдата.
Алкохолните напитки също въздействат на тъканта на млечната жлеза, като предизвикват нарушения на клетъчно ниво и формиране на анормални клетки.
Ракът на гърдата може да е следствие от навика отпускаме с алкохол в края на работния ден.
Препоръчителната доза алкохол за жени е максимум едно питие – чаша вино, 350 мл бира, 50 мл твърдо. Навикът да се прекалява с алкохола повишава риска от ракови тумори на млечната жлеза.
4.Спорт като метод за профилактика
Резултатите от многобройни изследвания показват, че на практика всяко физическо натоварване помага за профилактика на рак на гърдата.
Експерти от Американската асоциация по онкология препоръчват физическата активност да се разпределя, да спортуваме всеки или почти всеки ден. Минимум – 2.5 часа в седмицата.
И интензивните тренировки трябва да се редуват с умерено кардио. Най-полезният навик е като цяло физзарядката, която може да се прави не само сутрин.
Физическата активност е необходима за профилактика или терапия на затлъстяване.
Резултатите от научния труд на изследователи от САЩ сигнализират за много висока корелация между наднорменото тегло и рак на гърдата: при жените със затлъстяване рискът нараства с 40%.
5.Заместителна хормонална терапия – трябва добре да се помисли
Хормони заместители на тези, които постепенно спират да се образуват при менопауза и до неотдавна се смятаха едва ли не за спасение от неприятните симптоми.
Те помагаха, и помагат за справяне с топлите вълни, внезапните изпотявания, уморяване, сухота на лигавиците, коригират моментите на повишена емоционалност.
И това е истина, женското тяло, свикнало към определен хормонален баланс, невинаги лесно се адаптира към новия модел на функциониране със завършване на репродуктивния период.
Против хормоналната заместителна терапия, която се назначава за душевен комфорт и за намаляване на не особено изразените симптоми на менопауза, днес са и онколозите.
Има връзка между прием на комбинация от естроген и прогестерон, които се назначават в постменопауза, и повишения риск от рак на млечната жлеза.