Изборът на четка за зъби е относително лесна задача – в повечето случаи зъболекарите препоръчват четки с малко глава и меки косми.

Но как да определите най-добрата сред десетки пасти, красящи рафтовете на супермаркетите? За тази цел ще са ви полезни някои инструкции.

В устната кухина на човека обитават стотици микроорганизми, повечето от които са безвредни. Стрептококус мутанс обаче не са сред тях.

Тази бактерия живее по зъбите, разгражда захарите и образува млечна киселина, която разрушава емайла и предизвиква развитие на кариес.

Недостатъчно добрата хигиена на устната кухина води до образуването на зъбна плака, в състава на която освен стрептококите, влизат различни аеробни и анаеробни бактерии.

Втвърдявайки се зъбната плака се превръща в зъбен камък и става причина за пародонтит, кървене на венците и падане на зъбите.

За да се понижи рискът от развитие на сериозни проблеми със зъбите, при избора на паста за зъби трябва да се обръща внимание на наличието на следните активни съставки.

1. Флуор

Най-важният компонент в пастата за зъби, който способства за реминерализацията на зъбите и за възстановяване на плътността на увредения емайл.

Кокрановският обзор потвърждава, че използването на съдържащи флуор пасти за зъби с 2 пъти понижава риска от образуване на кариес при деца и възрастни.

Флуорът в пастите за зъби е под формата на натриев флуорид, натриев монофлуорфосфат и оловен флуорид. Последното съединение допълнително притежава антибактериално действие, като е подходящо за профилактика на заболявания на венците и за чувствителност на зъбите.

Пастите за зъби с високо съдържание на флуор са подходящи за хора, предразположени към кариес, но следва да се използват само по препоръка на зъболекар.

2. Триклозан

Още една разпространена съставка на пастите за зъби. Това антибактериално и противогъбично средство помага за намаляване на зъбната плака и, следователно защитава от кариес, гингивит и заболявания на венците.

В САЩ неотдавна забраниха добавянето на триклозан в сапуните, но от преди това е одобрен за използване в пастите за зъби.

3. Избелващи компоненти

Пастите за избелване на зъбите действат поради повишената си абразивност. Меките абразивни компоненти помагат за поддържане на чистотата на зъбите и предотвратяват оцветяването на емайла.

Абразивните съставки могат да причислени към фосфатите – калциев пирофосфат, карбонати – калциев карбонат, съединения на силиция или алуминия.

Някои избелващи пасти съдържат и водороден пероксид. А по-високите концентрации на това популярно съединение се използват за професионално избелване на зъбите.

Но убедителни доказателства за неговата ефективност при добавянето му пастите за зъби засега липсват.

4. Образуващи пяна съставки

Миещите средства в пастите за зъби – образуващите пяна, се борят с остатъците от твърда храна и с оцветяването на зъбите. Техните главни компоненти са натриев лаурил сулфат и кокаминдопропилбетаин.

При някои хора първото съединение може да предизвика раздразнение на лигавицата и язви в устата, затова при най-малки подозрения спрете употребата на такива пасти и веднага на зъболекар.

5. Компоненти против чувствителност на зъбите

Някои хора страдат от чувствителност на зъбите – особено при употреба на студени храни и напитки. Най-разпространената причина за това явление е отдръпване на венците.

Пастите за зъби ефективно намаляват чувствителността на зъбите, но активните съставки в тях се разделят на 2 категории:

• Калиев нитрат – пречат на предаването на сигнали към нервите.
• Стронций, аргинин, натрий-калций-фосфоросиликат – блокират каналите на дентина – порите в корените на зъбите.