Появата на новородено в семейството поставя началото на нов период в живота на родителите, който е съпроводен не само с радост, но и с тревоги.

Често причина за повишената родителска тревожност са витаещите в обществото стереотипи за „правилна“ грижа за кърмачетата. Кои за най-разпространените митове за кърмачетата и доколко отговарят на истината?

1. Всички новородени деца плачат непрекъснато

Действително, в първите месеци много от кърмачетата често плачат. В повечето случаи обаче това явление лесно може да се преодолее.

За кърмачето плачът е единственият начин за привличане на родителското внимание, за изразяване на недоволство. Също и начин бебето да заяви за някакво неразположение.

За да се върнат тишината и покоя у дома, понякога е достатъчно да се намери и отстрани причината за детския плач. Най-ефективни са следните мерки: бебето да се вземе на ръце, да се накърми, да се смени памперса и т.н.

2. Родителите трябва да са изключително внимателни с бебето

Родителните наистина трябва да са внимателни при грижите за кърмачето. И все пак няма смисъл от крайности, не е нужно родителите да се отнасят с него като с парцалена кукла.

Въпреки миниатюрните размери и привидната крехкост на новороденото, ставите и костите му са достатъчно здрави. Родителите могат без притеснения да го повиват и да му правят всякакви други манипулации.

В сравнение с преминаването през родилните пътища, подобни мероприятия не са сериозно изпитание за здравината на организма на бебето.

3. Наистина здравите новородени дишат на сън равномерно и беззвучно

Подсмърчането и лекото хъркане по време на сън е прието да се смятат за норма при новородените.

Само в случаите, когато не се съпровождат с допълнителна негативна симптоматика.

Най-често причината за това явление е във физиологичните особености на детския организъм, характерни за първите месеци от живота на новороденото.

Сигнал за тревога е, ако ритъмът на дишането на кърмачето се променя рязко по време на сън.

4. Ако бебето киха и кашля – това е признак, че се е простудило

Рядкото сухо кашляне и/или кихане на кърмаче е признак, че микроклиматът в детската стая не е подходящ.

За отстраняване на проблема е необходимо редовно мокро почистване, а също и поддържане на температура комфортна за бебето. Оптималната температура в стаята на бебето е 18-20 градуса, а на влажността – приблизително – 50%.

Сигнал за родителите, че кърмачето се нуждае от медицинска помощ, е възникването на честа, силна кашлица с хрипове.

Наличието на този симптом може да е признак за развитието на инфекциозно заболяване или да е сигнал за алергична реакция.

5. Хълцането сигнализира, че кърмачето е премръзнало

Всъщност, не е задължително причината за хълцане при кърмачетата да е преохлаждане. Най-често виновник за хълцане при новородените са преяждане или поглъщане на въздух при сучене.

Появата на неприятния симптом при бебетата се предизвиква, дори от силна музика или внезапна ярка светлина.

Въпреки това родителите не трябва изобщо да не обръщат този уж безобиден симптом.

Ако пристъпите на хълцане при новороденото се случват твърде често и са продължителни, трябва да се уведоми педиатъра на малкото.

При необходимост специалистът ще назначи изследвания.

В такива случаи се извършва диагностика на заболявания на сърдечно-съдовата/дихателната/ нервната система или на патологии на стомашно-чревния тракт.