Хранителните навици се залагат още в детството. Напълно естествено е в съзнателна възраст да ядем едни или други храни така, както сте свикнали отдавна.

Но проблемът е в това, че за няколко десетки години се промениха подходите към правилното хранене – и това е потвърдено от научни изследвания. Възниква резонният въпрос – правилно ли нашите майки и баби са ни учили да готвим?

С настоящата статия ще ви представим списък с храни, които много от нас незаслужено „обиждат“, като подават неправилно на масата. Как да съхраним максимумът полезни вещества, приготвяйки любимото ястие от толкова „обичайни“ храни?

1. Картофи

Навярно, преди да приготвите картофите, предварително ги белите. А има ли смисъл да се прави, ако именно в нея се съдържат най-голямо количество полезни вещества?

Изненадващо, но в кората на един среден картоф се съдържа почти половината от дневната норма витамин С, растителни влакна, калий, желязо и фосфор. И най-полезни са картофите от виолетовия сорт – избирайте именно тях.

Затова ако обичате картофи на тенджера, не белете кората – след варене омеква и лесно се премахва. А пресните могат да се запекат на фурна направо така, като предварително се измият под течаща вода.

Важно!

Не трябва да ядете варени картофи небелени, ако видите, че са позеленели. Това са стари, покълнали, в които се е натрупал токсинът солонин.

Разбира се, за да се отровите с това вещество трябва да изядете няколко килограма сурови картофи. Но все пак не трябва да се допуска попадането на това вещество в организма.

2. Домати

Често приготвяме салати, в които основата е червеният зеленчук. Пресните плодове са много вкусни. Но ще станат още по-полезни, ако предварително ги задушите.

В тях се съдържа ликопен, което вещество е с мощен антиоксидантен ефект.

3. Морков

Богат е на каротин – повишава имунитета, положително влияе на зрението, предпазва сърцето от болести.

Смята се, че суровите зеленчуци са по-полезни, но в случая с моркова не е така – каротинът от варения зеленчук се усвоява по-добре и по-бързо от организма.

4. Чесън

На всички са ни известни антибактериалните свойства на чесъна. Не бързайте веднага да изядете няколко скилидки чесън, за да си поправите здравето – предварително е по-добре да го счукате – най-добре 10 минути преди консумация.

И затова има просто обяснение. За антибактериалните свойства на чесъна отговаря веществото алицин. Но в самия продукт то не съществува. И за да протече химична реакция, трябва да се наруши целостта на чесъна – трябва да се счука или нареже на ситно.

Нарежете на ситно няколко скилидки чесън и изчакайте 10 минути – отделя се алицин, и придобива антибактериални свойства.

5. Ягоди

Не само са вкусни, но са и много полезни. Витамин С е много в тях. Но веществото под действието на кислорода се разрушава бързо.

Затова като разрежете ягодата, губите ценни витамини. Яжте ги цели, като предварително ги измиете и отделяте дръжката.

6. Броколи

Ценен зеленчук, който съдържа в състава си голямо количество витамини С, А и К и минерали. И за да останат всички полезни вещества в него, а не да се изпарят, най-добре е зеленчукът да се яде суров.

Ако такъв вариант съвсем не е подходящ, пригответе броколите на пара. А варенето и задушаването, дори и за кратко време не е желателно.