Високото артериално налягане се среща при всеки трети възрастен, а според някои данни почти при всеки втори. И много хора, дори не се досещат за това и продължават да си водят обичайния начин на живот, като така подриват здравето си.
Кои са най-честите грешки, които водят до прогрес на хипертонията
1.Неправилно измерване
Стойностите на артериалното налягане може да се отличават значително при един и същ човек, в зависимост от това как се провежда измерването. За да бъдат точни показанията се препоръчва:
- Проверка на кръвното два пъти през 5 минути;
- Правилно разполагане на ръката при измерване на кръвното. Средата на маншета на апарата трябва да е на нивото на сърцето, приблизително в средата на гръдния кош. Дори малка разлика – само от 5 см води до отклонения с до 5 мм живачен стълб. Колкото по-ниско е разположен маншетът на апарата, толкова по-високо ще е кръвното.
- Маншетът трябва да се сложи на кожа, не трябва през дрехите, стойностите ще са по-високи.
- Избор на правилно положение при измерване на кръвното – стоене с изправен гръб в достатъчно отпусната поза.
Ето какво повишава артериалното налягане:
- Разговор по време на мерене – със 7-10 мм живачен стълб;
- Кръстосване на краката – с 3-5 мм живачен стълб;
- Пушене до 30 минути преди проверката – с 8-10 мм живачен стълб;
- Кафе 2 часа преди проверката – с 5-10 мм живачен стълб;
- Ниска температура в помещението – с 8-12 мм живачен стълб;
- Физическо натоварване – с 10-12 мм живачен стълб;
- Препълнен пикочен мехур – с 15-20 мм живачен стълб;
- Стрес – ако нервничете при вида на лекар, кръвното се вдига с 5-15 мм живачен стълб.
Преди началото на меренето човек трябва да остане в спокойна обстановка не по-малко от 5 минути.
2.Неправилно хранене
Известно е, че рискът от развитие на хипертония е по-висок при хора, които предпочитат пържена, пикантна, мазна и солена храна, ядат много месо и малко зеленчуци. Оказва се, че това все още не е всичко.
Хипертония може да се предизвика и от хранене през нощта, без значение какво ядем. Проведените изследвания показва, че късната вечеря повишава риска от развитие на артериална хипертония с 23%.
3.Пиене на малко вода
В миналото се е смятало, че ако пием много вода, кръвното ще се вдига, но и обезводняването е опасно за организма. Загубата на течности нарушава нормалното функциониране на лигавиците на кръвоносните съдове и способства за увеличаване на кръвното.
Дори незначително обезводняване може да възпрепятства отичането на кръвта и да вдигне кръвното значително.
4.Непълноценен сън
Артериалното налягане, както и много процеси в организма, е подчинено на циркадните ритми. То се повишава във втората половина на деня и се понижава след заспиване – с повече от 10%.
Ако това не се случи, трябва да потърсим причина:
- Неудобно положение по време на сън;
- Неподходяща температура и влажност в помещението;
- Стрес и хроничен болков синдром, препятстващ заспиването;
- Недостатъчна физическа активност;
- Обилно хранене и прием на течности преди лягане;
- Тютюнопушене;
- Прием на лекарства, възбуждащи нервната система.
Ако артериалното налягане не се понижава вечер, се повишава риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания.
5.Не излизаме навън
Интересно изследване сред над 300 000 души показва, че тези, които по-често излизат навън, по-рядко страдат от артериална хипертония.
Причината не е във физическото натоварване, както би могло да се предположи, а във въздействието на ултравиолетовите лъчи. Оказва се, че когато слънчевата светлина попадне на кожата, кръвното се понижава.
6.Недостатъчна грижа за венците и за зъбите
Звучи невероятно, но това е така – болестите на пародонта повишават риска от развитие на артериална хипертония. Проведените многоцентрови изследвания показват, че заболяванията на венците повишават вероятността от развитие на хипертония от 22 до 49%, като колкото по-значително е увреждането на пародонта, толкова по-значителен е рискът.
При заболявания на венците систолното налягане с 4,5 мм живачен стълб или с 25% по-висока вероятност от развитие на инфаркт и инсулт.
7.Злоупотреба с лекарства
Съществуват много препарати, които повишават кръвното. Някои от тях водят до хипертония винаги, дори при спазване на дозата, други само се ако се нарушат правилата за прием.
Например, така действат много аналгетици и противовъзпалителни, а също и капки против хрема. В опит да се справим с болките в гърба или със запушения нос, можем да си докараме високо кръвно.